Muškarci u tridesetim, četrdesetim i pedesetim godinama najskloniji su samoubojstvima, a suicida je u njihovim godinama sve više zbog promjena na tržištu rada ili obiteljskih razmirica, otkrilo je novo istraživanje.
Oko 3000 muškaraca između 30 i 60 godina svake si godine oduzme život, piše Daily Mail. To je dvaput više nego među mlađim muškarcima, odnosno onih u kasnim tinejdžerskim godinama i dvadesetima, a zbog toga su u skupini muškaraca koja je najugroženija.
Stručnjaci kažu da su zbog kulturalnih promjena, poput opadanja tradicionalnih fizičkih poslova te cjeloživotnih brakova, muškarci postali puno osjećajniji. Muškarci između 35 i 55 godina također su puno ovisniji o svojim partnericama nego što su to žene i imaju manje prijatelja izvan braka pa razvod prihvaćaju puno teže.
S druge strane, muškarci koji naporno rade pogođeni su rastom nezaposlenosti zbog čega je mogućnost da si oduzmu život deset puta veća.
– Mi razmišljamo o rastu zaposlenosti žena, izvanbračnoj djeci, porastu broja razvoda, drugim brakovima, samohranim majkama, partnerstvima, samcima... Svi ti trendovi znače da muškarci vjerojatno neće provesti život s jednom ženom, a ako to uzmemo u obzir s njihovim poteškoćama u emocionalnom suočavanju i time što nisu u stanju izaći van i započeti neku novu vezu, to znači da su oni puno ranjiviji i skloniji samoubojstvima – kaže Stephen Platt, profesor zdravstva na sveučilištu u Edinburghu.
>> Najviše branitelja oduzme si život u predizborno vrijeme
A može li 3 - 103