Joga u svakidašnjici

Neuzvraćena ljubav i ljubomora pogoršavaju simptome PMS-a

'23.09.2010. Zagreb - Jelena Mikincic iz Medical Yoga Centra pokazuje vjezbe. Vjezba br. 9. Photo: Boris Scitar/PIXSELL'
'Boris Scitar/PIXSELL'
11.10.2010.
u 08:00

U suradnji s Medical Yoga Centrom savjetujemo vam kako lakše prebroditi "one dane“ u mjesecu

Od definiranja pojma predmenstrualnog sindroma (PMS) još 1931. godine, eksperti se slažu o tomu da ovaj sindrom obuhvaća između 150 i 250 različitih simptoma sa samo jednom zajedničkom značajkom: ni jedan nije nikad do kraja objašnjen i dokazan pa PMS i dalje ostaje velika fiziološka zagonetka. Dodatna je loša okolnost i to što ni načini liječenja nisu precizno definirani i ujednačeni, a o kojekakvim štetnim nuspojavama različitih lijekova da i ne govorimo.

Nikad riješena zagonetka

Jogiji su oduvijek smatrali PMS posljedicom poremećaja prirodnoga sklada organizma te viškom otrova u tijelu, pri čemu se otrovima smatraju i "mentalni toksini“ poput ljubomore, bijesa i mržnje, a i osjećaj neuzvraćene ljubavi, susprezanje pokazivanja osjećaja, pretjerano žrtvovanje za obitelj uz nedostatak vremena za sebe itd.

Kao prevencija i terapija PMS-a, uz već uobičajene savjete o zdravoj prehrani, umjerenosti i prirodnom životu, posebno se još savjetuje:

1. Redovito umjereno vježbanje ili barem svakodnevna šetnja, uz istodoban prekid intenzivnih sportskih aktivnosti, posebno natjecateljskih s elementima stresa.

Vježba protiv neugode

2. Izbjegavanje seksualnog odnosa, ali ne zbog glupe predrasude kako je žena "nečista u tim danima“, nego zbog potrebe održavanja mirnog ritma svih fizioloških tokova energije u tijelu.

3. Odmarati se, ali ne spavati tijekom dana jer spavanje može usporiti krvotok i poremetiti ravnotežu tjelesnih sustava.

4. Smanjiti vanjske aktivnosti i povući se u sebe. Dani mjesečnice, smatraju jogiji, vrijeme su koje žena treba posve posvetiti sebi, fizički i mentalno, pa treba izbjegavati čak i razgovore koji bi je mogli uznemiriti.

Današnja vježba jedna je od onih koje umanjuju neugodnosti "onih dana“, a laka je i jednostavno se izvodi. U početnom položaju  najprije se duboko udahne i malo zadrži dah. Zatim se uz dugi postupni izdisaj polako izdahne, a istodobno potkoljenice spuste na lijevu stranu, a desno uho na nadlanice. S novim udisajem podižu se potkoljenice i glava pa se sve, poslije kraćeg zadržavanja daha, nastavlja u drugu stranu.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije