Pravilno održavanje perilice rublja ključno je za njezin dugotrajan i učinkovit rad. Želite li produljiti životni vijek svoje perilice i osigurati kvalitetnije pranje rublja? Pridržavanjem ovih provjerenih uputa uštedjet ćete novac na popravcima i osigurati besprijekorno čisto rublje. Uz to, redovito održavanje perilice doprinijet će smanjenju potrošnje energije i vode, što je dodatna prednost za vaš kućni budžet i okoliš.
Održavanje čistoće perilice rublja zahtijeva mjesečno čišćenje bubnja. Postupak je jednostavan i učinkovit - dodajte dvije šalice sode bikarbone u prazan bubanj perilice i pokrenite program pranja na najvišoj temperaturi. Nakon završetka ciklusa pranja, ponovite postupak s dvije šalice bijelog octa, te na kraju temeljito obrišite unutrašnjost bubnja čistom krpom.
Posebnu pažnju pri održavanju perilice treba posvetiti gumenoj brtvi na vratima, koja često postaje izvor neugodnih mirisa i plijesni. Nakon svakog ciklusa pranja rublja obrišite brtvu suhom krpom, a jednom mjesečno detaljno je očistite mješavinom vode i octa. Redovito provjeravajte postoje li oštećenja koja mogu uzrokovati curenje vode.
Prekomjerna uporaba deterdženta jedan je od najčešćih uzroka problema s perilicom rublja. Ključno je koristiti količinu deterdženta prema uputama proizvođača i prilagoditi je tvrdoći vode u vašem području. Ladica za deterdžent također zahtijeva redovito čišćenje - uklonite nakupine praška ili tekućeg deterdženta i provjerite jesu li začepljeni otvori za dovod vode.
Redovita provjera crijeva i priključaka iznimno je važna za sprječavanje curenja i većih kvarova perilice rublja. Preporučuje se mjesečni pregled crijeva kako bi se pravovremeno uočili znakovi puknuća ili izbočina. Crijeva je potrebno zamijeniti svakih 3-5 godina, a za optimalan rad perilice važno je održavati razmak od najmanje 10 centimetara između uređaja i zida.
Čišćenje odvoda i uklanjanje nakupljenih dlačica i stranih predmeta iz perilice treba provoditi svaka 2-3 mjeseca. Redovito provjeravajte postoje li začepljenja u odvodnom sustavu. Kada perete sitne predmete u perilici rublja, koristite posebne mrežaste vrećice kako biste spriječili njihovo zaglavljivanje u sustavu.
Za optimalan rad i održavanje perilice rublja važno je ne pretrpavati je rubljem. Nakon svakog pranja ostavite vrata otvorena kako bi se unutrašnjost prozračila. Oprano rublje izvadite čim program završi, a prilikom punjenja perilice ravnomjerno rasporedite odjeću u bubnju. Redovito provjeravajte je li perilica postavljena ravno na podlozi.
Stručnjaci otkrili: Evo što se dogodi ako ostavite mokru odjeću predugo u perilici