Acibadem u Turskoj

Ove su bolnice s 'pet zvjezdica' otvorene i Hrvatima

Acibadem, Istanbul
Foto: Igor Nobilo
1/17
11.03.2016.
u 14:45

U jednoj od Acibademovih bolnica, u istanbulskom Maslaku, posebno su ponosni na odlične rezultate liječenja pacijenata robotičkom kirurgijom

Acibadem, turska grupacija koja u sastavu ima 18 vrhunski opremljenih bolnica, uskoro će svoje usluge ponuditi i u Hrvatskoj, najprije kroz predstavništvo, a potom, naiđu li na interes i podršku javno-zdravstvenih vlasti, spremni su tijekom sljedećih pet godina sagraditi bolnicu i u Hrvatskoj.

Svjetski vodeći stručnjaci i vrhunska opremljenost

U Acibademovim bolnicama rade visokokvalificirani stručnjaci, neki od njih, poput kardiokirurga i neurokirurga, među najboljim su u svijetu. Primjenjuju se najsuvremenije metode liječenja, u što smo se i sami uvjerili, u području minimalno invazivne robotske kardiokirurgije, pedijatrijske neurokirurgije, duboke stimulacije mozga, onkologije i radioterapije te radiologije, umjetne oplodnje, haploidentične transplantacije koštane srži...

Opremljene su najsuvremenijim uređajima, poput Cyberknifea kojim se (bez reza i krvi) operiraju tumori na svim dijelovima tijela, uključujući mozak, glavu i vrat, Truebeama kojim se zrače mali i teško dostupni tumori, introperativnog linearnog akceleratora kojim je dovoljno jedno zračenje tijekom operacije te Flash CT-a kojim se u samo četiri sekunde skenira cijelo tijelo.

Foto: Igor Nobilo

Foto: Igor Nobilo

Onkološki bolesnici na kemoterapiji zbog dobre premedikacije nemaju nuspojava, poput mučnina, povraćanja, glavobolja, problema s limfnim sustavom, a bolesnici se liječe i novom metodom – imunoterapijom, u kojoj ključnu ulogu ima aktivacija T-stanica.

Budućnost je u robotičkoj kirurgiji

U jednoj od Acibademovih bolnica, u istanbulskom Maslaku, posebno su ponosni na odlične rezultate liječenja pacijenata robotičkom kirurgijom. Acibadem je europski lider u robotskoj kardiokirurgiji te peti u svijetu na području razvoja ove grane medicine. Ispred njih su Sjedinjene Države, Kina, Koreja i Tajvan, a već bi sljedeće godine Turska mogla postati treća zemlja u svijetu u primjeni robotske kardiokirurgije, smatra jedan od začetnika ovog programa u Turskoj i jedan od pet kardiorobotičkih kirurga u svijetu, prof. dr. Cem Alhan.

– Ovaj program započeli smo prije deset godina, a liječimo i djecu. Raspolažemo znanjem i najnovijom tehnologijom. Naša je bolnica specijalizirana za minimalno invazivnu kardiokirurgiju i zahvate uz pomoć robotske tehnologije. Vodeći smo u Europi i peti u svijetu, a već iduće godine bismo mogli postati treća zemlja na svijetu u primjeni robotske kardiokirurgije – istaknuo je prof. dr. Alhan.

Foto: Acibadem, Igor Nobilo

Bez rezanja grudnog koša

– Jedna od najvažnijih prednosti robotičke kirurgije je da se izvodi bez velikog reza na prsima i prsnoj kosti, jer se uz pomoć robota Da Vinci rade tek minimalni rezovi između rebara pri čemu se ne oštećuju ni tkiva ni kosti pa nema krvarenja niti transfuzije, tako da se pacijent znatno brže oporavlja i vraća svakodnevnim aktivnostima – istaknuo je prof. dr. Cem Alhan.

Robot da Vinci pretvara kirurgove pokrete ruku u precizni rad sitnih instrumenata unutar tijela pacijenta, a sve pod budnim okom kirurga koji cijeli zahvat promatra na monitoru uz pomoć malene 3D kamere uvedene u tijelo.

– Velika je prednost i pomoć kirurzima imati čak 16 puta uvećanu sliku jer vidimo sve detalje koje ne bismo inače mogli vidjeti prostim okom. Trodimenzionalna slika velika je, i nije jedina prednost u odnosu na laparoskopsku kirurgiju, robot omogućava pokret od 540 stupnjeva. Mogućnosti su ogromne – pojašnjava dr. Alhan.

Zahvaljujući robotici, tvrdi prof. dr. Alhan, kardiokirurzi u njihovoj bolnici ne trebaju "otvarati pacijenta".

– Do srca dolazimo uz pomoć malih rezova između rebara, a vrlo je bitan i psihološki aspekt jer se pacijent puno brže vraća svojim uobičajenim svakodnevnim aktivnostima, u prosjeku, već drugi dan nakon zahvata pacijenti se otpuštaju iz bolnice. Smanjena je i mogućnost komplikacija koje mogu nastati u standardnoj operaciji poput infekcija, gubitka krvi te potrebe za transfuzijom.

Operacija na pulsirajućem srcu, bez aresta

Liječnik i prof. Cem Alhan i njegov mlađi suradnik i učenik prof.dr. Sahin Şenay, prikazali su nam snimku ugradnje srčane premosnice uz pomoć robota na pulsirajućem srcu, bez velikog reza na prsištu i bez stavljanja srca u arest uz uporabu posebne komponente za stabilizaciju srca.

– Znanstveni podaci idu u prilog ovakvih, robotskih operacija, a osobno smatram da je jedna od najvažnijih prednosti minimalno invazivne robotske kirurgije u bržem oporavku pacijenta i njegovu bržem povratku svakodnevnim aktivnostima – istaknuo je prof. dr. Şenay.

Haploidentična transplantacija koštane srži samo u Turskoj, SAD-u i Njemačkoj

– Pri haploidentičnoj transplantaciji koštane srži donor može bilo koji član obitelji te nije potrebno čekati na odgovarajućeg donora ili tražiti uzorak iz banke koštane srži – pojašnjava prof. dr. Sirat Ratip. Tijekom primjene ove metode, izdvajaju se opasne stanice koje napadaju strano tkivo, dok se zdrave, matične stanice krvi daju pacijentima u visokim dozama. Ovakva metoda transplantacije može eliminirati problem pronalaženja donatora u potpunosti, pa se smatra metodom transplantacije budućnosti.

U okviru Acibadem Grupe postoji Međunarodni odjel koji skrbi o pacijentima izvan Turske. Podijeljen je u više timova, pa tako postoji i tim za jugoistočnu Europu, područje koje čine Hrvatska, Srbija, Makedonija, Kosovo, Albania, BİH, Republika Srpska, Bugarska, Slovenija i Crna Gora.

Zaposlenici ovog tima mogu pomoći bolesnicima u dobivanju informacija ili bilo kakvoj drugoj pomoći vezanoj uz njihovo liječenje na njihovu vlastitom jeziku.

Na istanbulskom aerodromu postavljen je tzv. health point na kome dočekuju goste i pacijente iz inozemstva. Acibadem želi ponuditi najsuvremeniju zdravstvenu skrb i hrvatskim građanima te se nudi mogućnost dostave liječničke dokumentacije na mail info@pharmmedical.net i international@acibadem.com.tr te na broj mobitela +385 91 63 02 159 nakon čega će dobiti besplatno drugo mišljenje, plan liječenja te cijenu tretmana.

>>Hrvatska pamet gradi “grad zdravlja” u Dubaiju

Komentara 3

2X
2Xgeneral
17:53 11.03.2016.

svi bolesni su jadni a još jadniji si ako nemaš para!!

TE
Testera
18:01 11.03.2016.

Operirali su već Turci nas negdje prije sa kolcima.

NE
neznanac
08:12 12.03.2016.

mozda ce vam usaditi i pravi chip ispod koze pa ce svi biti sretni?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?