Gospođa u šezdesetim godinama bila je na vjenčanju gdje je pojela veliku dozu wasabija, japanskog hrena, misleći da jede umak od avokada. Ubrzo je shvatila grešku koju je počinila. Osjetila je nagli pritisak u prsima prije nego što joj se taj neugodan osjećaj proširio i na ruke. Iako joj nije bilo dobro, odlučila je ostati na proslavi.
Sljedećeg jutra probudila se u gorem stanju pa je odlučila otići kod liječnika, piše IFL Science.
Liječnici su joj brzo uradili elektrokardiogram koji je pokazao kako pati od takotsubo kardiomiopatije, sindroma koji se u žargonu naziva i ''sindrom slomljenog srca''. Ovo je inače uzrokovano ekstremnim emocionalnim ili psihičkim stresom poput smrti voljene osobe ili pak prometne nesreće. Većina ljudi kojoj se ovo dogodi ima 50 ili više godina, a sindrom se manifestira tako da dolazi do privremenog prestanka funkcije pumpanja u jednom od dijelova srca.
U izvještaju u kojem su istraživači obradili ovaj slučaj tvrde kako je ovo prvi slučaj ikada kada je samo konzumacija određene hrane uzrokovala takotsubo kardiomiopatiju. Dotada je svaka povezanost sindroma slomljenog srca i hrane bila uzrokovana težim alergijskim reakcijama.
Dodali su i kako se žena oporavila nakon što je provedeno liječenje inhibitorima angiotenzin-pretvarajućeg enzima (ACE) i beta blokatora.
Za očuvanje funkcija srca izrazito je bitna i tjelovježba nakon 50. godine života: