novi trendovi

Ovo su europske zemlje u kojima se ljudi najmanje i najviše rastaju: Iznenadit će vas kakvo je stanje u Hrvatskoj

Shutterstock
03.05.2024.
u 11:30

Od 1964. godine, stopa brakova u EU-u opadala je gotovo kontinuirano.

Stopa razvoda u Europi pokazuje raznolikost trendova, a nedavni podaci Eurostata nude zanimljive uvide. U 2022. godini, u državama članicama EU-a sklopljeno je oko 1,9 milijuna brakova, dok je zabilježeno oko 0,6 milijuna razvoda. To znači da je stopa brakova iznosila 4,2 braka na 1000 osoba, dok je stopa razvoda bila 1,6 razvoda na 1000 osoba, piše Croatia Week

Od 1964. godine, stopa brakova u EU-u opadala je gotovo kontinuirano, s povremenim vrhuncima 1989., 2000., 2007. i 2018. godine. Pandemija COVID-19 donijela je novu dinamiku, uz značajan pad stope sklapanja brakova 2020., no s naknadnim porastom 2021. i 2022. godine.

 

Suprotno tome, stopa razvoda pokazuje kontrastni trend. Udvostručila se od 1964., unatoč manjim fluktuacijama. Hrvatska se ističe među zemljama s najnižom stopom razvoda, zajedno s Maltom, Slovenijom i Rumunjskom. S druge strane, Latvija, Litva i Švedska bilježe najviše stope razvoda.

Unatoč utjecaju pandemije na stope brakova, utjecaj na stope razvoda bio je manje izražen. Ovi podaci odražavaju šire društvene promjene, uključujući pad broja brakova tijekom posljednjih desetljeća, uz istodobni porast razvoda. Trendovi se čine usporeni posljednjih godina, dok se bilježi porast udjela djece rođene izvan braka, što naglašava razvoj obiteljskih struktura u Europi.

VEZANI ČLANCI: 

Hrvatska se također ističe s najmanjim udjelom jednoroditeljskih kućanstava u EU, sa samo 5% jednoroditeljskih kućanstava među svim kućanstvima s djecom. To sugerira složenost čimbenika koji utječu na bračnu stabilnost u različitim kulturnim kontekstima. Razumijevanje ovih trendova ključno je za oblikovanje politika i daljnja istraživanja u području obiteljske dinamike.

Zatražila je razvod braka nakon što je otkrila poruku od jedne riječi na suprugovom mobitelu:

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije