Samo na Jadranu do kraja kolovoza bilo je gotovo 150.000 naših građana više nego lani (ukupno 1,49 mil.). U domaćim su putničkim agencijama zadovoljni i potražnjom za inozemnim destinacijama. Kažu, za Hrvate se danas može reći da imaju kulturu putovanja; više se ne oslanjaju na trenutačnu inspiraciju ili slučaj, odlazak na put mnogi ukalkuliraju u kućne budžete barem mjesecima, ako ne i koju godinu dana unaprijed. Pa što košta, da košta. Neki praktički ne pitaju za cijenu i bez problema za putovanja izdvoje koliko bi dostajalo i za solidan, novi automobil. Ili, tužne li usporedbe, za dva, tri seoska imanja u Slavoniji.
Kako god, bračni par Zagrepčana koji se početkom ove godine otisnuo na 107 dana dug put oko svijeta brodom za tristotinjak tisuća kuna visinom svote, barem koliko se u domaćim agencijama može doznati, i dalje drže primat.
Nisu oni jedini Hrvati koji su si uz sličnu cijenu priuštili putovanje života. Štoviše, u istoj su agenciji lani sličan aranžman prodali manjoj grupi Istrana, nekoliko godina prije toga jednoj gospođi s odraslim sinom itd.
No, u suštini, nije jeftinije prošao ni par iz Hrvatske koji je odmor u jednom de luxe resortu na Maldivima platio 150.000 kuna. Za razliku od stodnevnog putovanja oko svijeta, Maldivi su ipak trajali samo dva tjedna...
– Nema takvih kupaca mnogo, godišnje se u agenciji na prste broje prodani aranžmani za jednu osobu po cijeni od oko 80.000 ili i više kuna. U slučaju Maldiva, tjedni odmor stoji nešto manje od 40.000 kuna, ali rijetki na tako daleka putovanja, čak i kad je riječ o vrhunskom hotelu i top cijeni, idu samo na sedam dana – kaže iskusni turistički radnik Ivan Pukšar.
Sa svotama za putovanje od 20.000 do 30.000 kuna po osobi u domaćim se agencijama puno češće susreću. Uglavnom je riječ o dalekim, egzotičnim destinacijama, a toliko, recimo, treba za putovanje u Japan, Etiopiju, Butan, Meksiko, Mauricijus ili za posjet Nacionalnim parkovima SAD-a. No nekima nije žao dati ni sto tisuća kuna za "obično" ljetovanje na Mediteranu.
– To je najskuplje putovanje koje smo ove godine dosad prodali. Riječ je o sedmodnevnom odmoru u vili na jednom grčkom otoku, a priuštila si ga je peteročlana obitelj – otkriva Robert Petrinović iz agencije Palma Travel, koji kaže da su se putovanja posebno dobro prodavala u prvoj polovici ove godine.
– Ne znam s čim je to imalo veze, možda s vijestima o rastu BDP-a. Kasnije je zanimanje malo splasnulo, a to se, pak, nekako vremenski podudara s izbijanjem afere Agrokor... Mi, inače, pretežito prodajemo mediteranske destinacije, a većina putnika kupuje aranžmane od 3500 kuna. Otprilike je većini toliki budžet i za tjedan dana u nekom od boljih hotela na hrvatskoj obali. Iako, svjedoče u agenciji Atlas, kupce nalaze i višestruko skuplji aranžmani. Poput, recimo, dvotjedne tura u špici sezone od Istre, preko Zadra do Splita, za 30.000 kuna po osobi.
– Pred nama je sezona dalekih putovanja, a tu se zaista susrećemo s raznolikim zahtjevima. Recimo, neki putnici žele vidjeti neku egzotičnu životinju ili traže smještaj što bliže lokalnom stanovništvu. Neki, pak, inzistiraju na točno određenim wellness sadržajima i sl. Zanimljivo je i da sve više obitelji s manjom djecom odlazi na egzotična putovanja, čak i trudnica, ali i dosta samaca – priča Nikolina Frklić iz Atlasa.
I sami se putnički agenti katkada iznenade u kojoj mjeri i najskuplja putovanja budu tražena. U agenciji ITC Travel, koja nudi brojne daleke destinacije, uglavnom nude aranžmane od 15.000 kuna naviše, no ide, kažu, i kad je cifra četverostruko veća.
– Jedan od takvih primjera je putovanje u Australiju i Novi Zeland. Cijena je bila 60.000 kuna po osobi, a rasprodano je puno brže nego smo se nadali. Očito ima ljudi koji radije ulažu u sebe nego u nove automobile i slično – zaključuje Valerija Hrgarek iz ITC Travela.
Malo tko pritom u agenciju donese gotovinu, masovno se plaća karticama, a najčešće na – šest rata.
To si moze priustiti samo klika zlocinacke organizacije HDZa.