Najdepresivniji

Paziš dijete cijeli dan, a mama se ljuti jer jakna nije zakopčana

\'Skola....bjezanje iz skole...odlazak.....djeca.... Obavezno potpisati: PHOTOS.com\'
Photos.com
07.01.2011.
u 09:06

Ljudi koji rade poslove na kojima mnogo daju skloniji su depresiji, kaže dr. Vlado Jukić

Kad drugi put ostavljate dijete u vrtiću ili posjećujete rodbinu u staračkom domu, ne zaboravite se osmjehnuti tetama koje paze vaše malce, odnosno njegovateljicama koje se skrbe o vašim najdražim starcima. Pitate se zašto? Zato što istraživanje koje je objavio magazin Health pokazuje da su osobe koje se bave tim zanimanja najsklonije depresiji. Štoviše, čak 11% zaposlenih u tom području pati od depresije. Kakvo je stanje u Hrvatskoj, provjerili smo u nekoliko zagrebačkih vrtića, a odgovor koji nam je dala teta Ana zorno opisuje i iskustva drugih odgojiteljica. 

Nezahvalni roditelji 

– Biti teta u vrtiću prekrasno je zanimanje, ali povremeno je uistinu pomalo frustrirajuće, pa i deprimirajuće – priznaje teta Ana i dodaje:

– Užitak je raditi s djecom, ali nemamo osjećaj da je to posao na cijeni. Radimo s grupama od po 25 djece i jednostavno ne uspijevate svakome pružiti sve. A definitivno demotivira kad na sav taj trud roditelj prigovori što djetetu jakna nije bila do kraja zakopčana. 

Prema istraživanju, na ljestvici najdepresivnijih zanimanja odmah iza odgojitelja i njegovatelja slijede konobari. 

– S depresijom se još nisam sreo, ali da je konobarenje i psihički naporan posao, jest – kaže zagrebački konobar M. K.

– Stalno trčiš oko drugih, svaki gost očekuje da si u svakom trenutku dobre volje, spreman ugoditi njegovim željama, a gosti su sve škrtiji na pohvalama, sve to je depresivno – zaključuje. 

Depresiji su skloniji i zaposleni u javnom zdravstvu, uključujući liječnike, sestre, terapeute i ostale koji daju drugima. Depresijom su pogođeni i kreativci, čak 9% njih. Depresivni su i profesori, komercijalisti, financijski savjetnici i računovođe jer su neprekidno izloženi velikim količinama stresa. 

Stres je i prodavačima okidač za depresiju. 

Samo daj, daj, daj 

– Sva ova zanimanja povezuje to što je manje-više riječ o uslužnim djelatnostima, a ljudima koji su na tim poslovima zajedničko je da na svome radnom mjestu daju, a veliko je pitanje koliko im je uzvraćeno. Iako slično istraživanje u Hrvatskoj nije provedeno, možemo se složiti da, recimo, učitelji mnogo daju, a malo primaju. Odnosno, nerijetko su čak izloženi učeničkom maltretiranju. Onaj tko ima osjećaj da mnogo daje, a malo prima zauzvrat, zasigurno je izloženiji depresivnim poremećajima – kaže prof. dr. Vlado Jukić, ravnatelj Psihijatrijske bolnice Vrapče. Za depresiju, bolest modernog čovjeka, dr. Jukić objašnjenje vidi u činjenici da se od čovjeka danas mnogo očekuje, i na poslu i privatno. 

– To je put u depresiju, koje će u budućnosti biti i više. Procjene Svjetske zdravstvene organizacije govore da će depresija, koja je sada na 4. mjestu u svijetu, 2020. izbiti na drugo mjesto po učestalosti, iza kardiovaskularnih bolesti – upozorava dr. Jukić.

Ključne riječi

Komentara 8

L4
Lile_49
16:07 07.01.2011.

Blago Vama kolegice Ana..da je meni 25 djece u grupi..imam ih 30 i NEMAM pomoćnicu..sve ono što vama radi pomoćno osoblje, ja radim, SAMA.. od dijeljenja doručka, ručka, priprema voća, stavljanja i dizanja ležaljki..(ooo, daaa, vjerujte da takvi vrtići postoje).. šta mislite, jesam li ja u depresiji??

ŠI
Šiljka
10:33 07.01.2011.

Točno! Ali i s djecom, pogotovo školskom, se mora podvući granica do koje se smije ići, ali i s roditeljima. Inače se zaista stvori \"daj, daj i samo daj\" odnos. Lijepo im naglasiš da nisi robot i imaš emocije, a oni u čudu gledaju jer su malo zaboravili, budući da im vlastito odrastanje plijeni svu pažnju u životu...I stvar riješena...do iduće situacije...i tako bezbroj puta...:) Ni s roditeljima nije bolje, svatko ima svoje brige, ali treba uzeti u obzir onda to -svatko.

CI
cici14
09:28 07.01.2011.

Hm A što je s ukučanima teta iz vrtića? Kad jadne ocijeđene dođu doma i one se moraju nekako vratiti u normalu. Znači da i ostali posljedično trpe, pa se depresija progresivno širi.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?