Prije nego što obučete jaknu ili stavite kapu na glavu, razmislite o tome koliko su zapravo bili u doticaju s vanjskim svijetom. Javni prijevoz i prljavština i prašina izvana samo su neke od stvari kojima je vaša odjeća bila izložena. No, iz nekog razloga mnogi ne peru svoje jakne, kape, rukavice i šalove ni približno često koliko peru svoju uobičajenu odjeću, piše Huffpost.
Nikada nemojte prati rublje na 30 ili 40 stupnjeva i to zbog vrlo ozbiljnog razloga!
Liječnica Jameela Yusuff, savjetovala je pranje odjeće i dodataka za hladno vrijeme tri do pet puna u sezoni, a češće za predmete kao što su rukavice koje često dolaze u kontakt s, primjerice, gumbima dizala, vratima, kvakama i slično. Njih biste, kako kaže, trebali prati jednom tjedno. Ako se vaše rukavice ne daju oprati, liječnica savjetuje da imate više parova pa ih mijenjate tijekom tjedna kako biste virusnim česticama dali vremena da se rasprše. Isto tvrdi i za šal, jer se on nalazi oko vrata pa se često zna dogoditi da drugi ljudi dišu u njega kada ste, primjerice, u javnom prijevozu ili stisnuti negdje drugdje.
Zimsku jaknu je najbolje oprati prije nego je u proljeće objesite na vješalicu i stavite u ormar do sljedeće zime. Kad dođe hladnije vrijeme, bit ćete sigurni da vas očekuje mekana i čista jakna ili kaput.
Osim za odjevne predmete koji zahtijevaju kemijsko čišćenje, pranje u najtoplijoj vodi koju proizvođač preporučuje, s deterdžentom i izbjeljivačem (na tkaninama sigurnim za izbjeljivanje), ubit će svaki virus. Zatim predmet stavite u sušilicu na preporučenoj postavci topline. Stručnjaci tvrde da je to sasvim dovoljno da operete i osvježite svoju odjeću za hladnije vrijeme.
Uklonite kamenac s glačala uz pomoć jednog iznenađujućeg sastojka: Bit će kao novo!