Internetski portal Ekologija.com.hr pokrenuo je peticiju za prestanak upotrebe plastičnih vrećica, a u desetak dana prikupljeno je više od 1100 potpisa. Potpisivat će se do daljnjeg, a s portala poručuju da će je uručiti mjerodavnima. Njihovu akciju potaknula je i činjenica da Prijatelji životinja već godinama apeliraju na prestanak korištenja plastičnih vrećica, a na Facebooku postoji i grupa "Zabranimo plastične vrećice u Hrvatskoj!", koja ima nešto više od 8000 članova.
Jedna se vrećica prosječno koristi 12 minuta, a odbačena se razgrađuje sljedećih 20 do 1000 godina. Tajvan, Bangladeš, Butan, Ruanda i Zanzibar imaju propisane novčane kazne za uporabu neekoloških vrećica, a u Hrvatskoj takve vrećice u trgovinama često i plaćamo! Irska je 2002. godine uvela porez na plastične vrećice, što je rezultiralo padom potrošnje za nevjerojatnih 90%. Plastične vrećice zabranjene su i u trgovinama Los Angelesa, dok je susjedni San Francisco zabranio njihovo korištenje u trgovinama mješovite robe. Kina je zabranila proizvodnju i distribuciju plastičnih vrećica u trgovinama, dok su se građani grada Modburyja u Engleskoj sami organizirali i zabranili korištenje plastičnih vrećica.
Mnogo je dokumentiranih slučajeva u kojima su životinje uginule jer su zamijenile plastičnu vrećicu hranom, a nakon što bi je progutale, ugibale bi u bolovima zbog začepljenja dišnih puteva ili nemogućnosti daljnjeg prehranjivanja, upozoravaju Prijatelji životinja. Također, mnogo je slučaja u kojima su ptice, ribe, kornjače ili druge životinje ostale zapetljane u njima i danima ugibale u mukama. Pored toga, plastične vrećice iznimno se dugo raspadaju u prirodi, a i kad se raspadnu, ostanu prisutne u obliku plastičnog praha nepoželjnog za okoliš.
da su vrećice od polietilena štetne znaju već i osnovci. pored onečišćenja okoliša nekontrolirano \"korištenje\" vrećica vodi i do osiromašenja zemlje energentima. milioni tona nafte i plina se preradjuju u etilen a rezultat (vrećice) se baca na smetište.