Jedna je osoba poginula prošle godine zbog nestručnog rukovanja oružjem i eksplozivnim sredstvom, jedanaest ih je teško ozlijeđeno, među njima jedno dijete i jedan maloljetnik, a šesnaestero lakše, od kojih petero djece i jedan maloljetnik. Policijska je to statistika iz prošlogodišnje akcije Mir i dobro.
Raketa u oko
I najmanja petarda može ozlijediti, a najčešće su ozljede ako eksplodira u rukama. U najlakšem slučaju nastanu opekline prvog stupnja, a u najtežem traumatska amputacija – kada eksplozija raznese komad tkiva ili napravi toliku štetu da se komad u sanaciji mora ukloniti. Sljedeće najčešće stradaju oči, dogodi li se eksplozija preblizu očima. Da nitko nije toliko siguran koliko misli, govori i primjer osobe koja je bila zadužena za jedan javni vatromet prije koju godinu na karlovačkom području. "Prekaljeni" je profesionalac za pirotehniku završio s raketom koja mu je eksplodirala u oko! Srećom, imao je zaštitne naočale pa nije ostao bez njega.
Teško shvatljivu glad za pucnjavom roditelji trebaju i te kako kontrolirati. Objasnite djeci opasnosti, kao što im se objašnjava zašto se ne igra upaljačem. Ne dopustite im igru petardama bez nadzora i sami pročitajte upute, a ako ih nema – nipošto ih ne upotrebljavajte. Pritom valja paziti na kategorije, tri su svrstane po količini rizika. Posebno je opasno rastavljanje pirotehničkih sredstava i improviziranje te stavljati ih u boce ili cijevi.
Ne zabijati ih u zemlju!
Fitilj se ne smije paliti pri dnu, već pri vrhu. Sigurnosna udaljenost pojedinih naprava varira, stoga oprez. Strogo je zabranjeno zabijati raketu u zemlju, eksplodirat će na tlu!
A kad bi se netko prispomenuo ZABRANE na sva pirotehnička sredstva,bilo bi jako dobro,al da ,to ne odgovara uvoznoj mafiji...ma jebo prstiće...nek se puca..pljuc.