Tabletica od 75 miligrama aspirina dnevno smanjuje smrtnost od raka 20 do 30 posto, pokazala je dosad najopširnija studija o utjecaju tog lijeka na zdravlje provedena na 25.570 pacijenata, piše Times. No, osim učinkovitosti aspirina, dokazano je i kako kalcij dodatno poboljšava utjecaj lijeka.
Prevencija je ključna
Primjena aspirna, objašnjava Times, u obrani organizma od raka pokazala se najučinkovitijom u dobi od oko 45. do 50. godine, upravo kada se većina vrsta raka počinje razvijati. Znanstvenici pozdravljaju ovakve nalaze, no upozoravaju kako oni ne znače da sve odrasle osobe odmah trebaju početi svakodnevno žvakati aspirine i živjeti sigurno od karcinoma. Ovo je tek smjernica, ističu, kako bi se ljude u srednjim godinama upozorilo na rizik od krvarenja u organizmu poput moždanog ili srčanog udara, a koje djelomično može spriječiti aspirin. Farmakolog dr. Dinko Vitezić objašnjava kako pozitivan učinak aspirina nije novost te da su o ovoj temi dosad provedene brojne studije, no ne bi ga baš tako otvoreno nazvao lijekom protiv raka.
– Aspirin nedvojbeno ima znatan preventivni učinak kod malignih bolesti, a regulatorne agencije i proizvođač nakon ovakvih rezultata vjerojatno će pokrenuti dodatna istraživanja o učinkovitosti lijeka. To bi moglo promijeniti indikacije za aspirin kao preventivni lijek za maligne bolesti – objašnjava riječki farmakolog, uz ogradu da studiju nije pročitao. Doktorica Tajana Silovski upozorava da studije lijekova moraju biti jasno osmišljene i kontrolirane.
Učinkovitost nije upitna
Pacijenti koji su podvrgnuti studiji trebaju biti praćeni tijekom cijelog razdoblja i mora im biti mjerena količina lijeka da bi se moglo govoriti o egzaktnim rezultatima. – Aspirin ima mjesto u primjeni kod kardiovaskularnih bolesti i često se primjenjuje, no vrlo je teško nazvati ga lijekom protiv raka – objašnjava onkologinja.
Idem popit odmah jedan od 500 mg zlu ne trebalo.