PRVO LJETOVANJE S BEBOM

Popis najvećih izazova i check lista

dm
Foto: PR FOTO
01.08.2016.
u 14:49

Do godišnjeg odmora i prvog ljetovanja s vašom bebom preostalo je svega nekoliko dana. I dok beba tijekom tih nekoliko dana živi svojim uobičajenim ritmom (doduše, možda ne baš i uobičajenim zbog velikih vrućina), vi nestrpljivo razmišljate što biste sve trebali uzeti sa sobom kako bi prvo ljetovanje s bebom bilo sigurno i bezbrižno.Univerzalan recept ne postoji jer je svaka beba jedinstvena i ima svoje potrebe, ali postoje slični izazovi koji se nameću svim roditeljima mališana. dm, koji već više od deset godina provodi dm babybonus program tijekom kojih je saznao puno o potrebama vaše bebe, s vama će podijeliti informacije o najvažnijim stvarima o kojima je potrebno voditi računa prilikom priprema. I pritom, dobre pripreme su ključne.

1. Popis, to-do lista, check lista...

Od stresa i uznemirenosti da nešto ne zaboravite, na kraju je auto pretrpan dječjim igračkama i odjećom, od kojih većinu ionako neće obući. Kako biste izbjegli situaciju da vaš auto izgleda kao kamion tegljač u kojem jedva ima mjesta za sjedenje, napišete popis svih stvari koje će vam trebati. Kako bi vaš popis bio što precizniji, pokušajte pratiti sve što bebi treba tijekom jednog dana. Prva od stvari koju je potrebno staviti na popis jesu svakako pelene.

2. Vožnja u automobilu

Prije no što krenete na putovanje, potrebno je provjeriti je li sjedalica za vaše dijete dobro pričvršćena. Ovisno o duljini puta, planirajte i zaustavljanja onoliko često koliko vam je inače potrebno da promijenite pelenu ili nahranite bebu. Putujete li noću, svoju bebu možete obući u pidžamicu, a kako ju ne biste probudili, pokušajte voziti istom brzinom te ne mijenjati položaj sjedalice u autu. Pripremite se i za moguće krizne situacije, primjerice, duga čekanja u kolonama. Uz strpljenje i jake živce, u tom se slučaju potrebno oboružati i dovoljnom količinom tekućine kako beba ne bi dehidrirala. Pritom su dobar izbor i termalne vode koje osvježavaju i pružaju hidrataciju.

Foto: PR FOTO

3. Boravak na suncu & otvorenom

Gledati igranje mališana u pijesku i njihova prva umjetnička ostvarenja, „brčkanje“ u plićaku i bacanje kamenčića, učinit će ponosnim i sretnim svakog roditelja. Kako bi boravak na suncu bio siguran, potrebno je bebu zaštititi visokim faktorima, a bebe do šest mjeseci ne bi trebalo uopće izlagati izravnom suncu. Naime, smatra se da je bebina koža i do deset puta tanja od kože odrasla čovjeka zbog čega može puno lakše izgorjeti.

Što je dijete mlađe, faktor zaštite treba biti viši.

4. Kućna (putujuća) ljekarna

Na putovanje s bebom potrebno je ponijeti i kućnu ljekarnu koja bi, između ostalog, trebala sadržavati:

  • toplomjer (najbolje bi bilo uzeti digitalni jer se ne može razbiti) i sredstva za snižavanje temperature o čemu je preporučljivo posavjetovati se s liječnikom
  • dezinfekcijsko sredstvo u slučaju ako dijete padne i ozlijedi se (primjerice, Octenisept). U potonjem slučaju vjerojatno će vam zatrebati i flasteri te sterilne gaze.
  • preporučljivo je uzeti i sredstva protiv komaraca i drugih insekata, primjerice, samoljepljive jastučiće Mosquitan
  • ako je dijete alergično, ponesite sa sobom i sve lijekove koji su mu potrebni

5. Odjeća

Kako ne biste pretjerali s količinom odjeće koju nosite sa sobom, razmislite o jednoj (do dvije) dnevne kombinacije. Osigurajte se unaprijed i ponesite i duge rukave i nogavice kako vas ne bi neugodno iznenadili ponekad promjenjivi vremenski uvjeti i komarci. Za boravak na suncu preporučuju se prozračne, lagane hlače, čak i posve duge kako bi djelovale kao zaštita od sunca. Možete izabrati i odjeću s UV zaštitom, proizvedenom od posebnih materijala s faktorom zaštite. U dječji kovčežić ubacite i dovoljnu količinu čarapica, kupaće gaćice i šeširić sa širokim obodom, a nemojte zaboraviti ni na babarin (opršnjak).

6. Što još treba ponijeti sa sobom?

Uza sve nabrojano, među osnovnim stvarima koje bi trebalo ponijeti sa sobom je podloga za presvlačenje bebe i vlažne maramice (za brisanje bebe prilikom promjene pelena), a dobro je imati i najlonske vrećice u koje možete ubaciti prljavo rublje kako se ono ne bi miješalo s čistim. Također, oboružajte se i dudicama, a nemojte zaboraviti ni bočicu za hranjenje i termosicu s obzirom na visoke temperature. Uzmite i ručnike kako biste obrisali dječje lice svaki puta kada zatreba, a kada su u pitanju igračke, dovoljno ih je nekoliko (primjerice, tri do četiri) – dijete će najveću zabavu ipak pronaći uz pijesak i u plićaku.

Želite prijaviti greške?