Sve se češće može čuti fraza kako je perimenopauza drugi pubertet. No, je li polagani izlazak iz reproduktivne faze žene zaista toliko izazovan kao ulazak u njega? Istraživanja povezuju ženski pubertet s tjeskobom, stresom i depresijom pa je lako pretpostaviti da i perimenopauza znači, ne samo emocionalne promjene, već i kraj seksualnog života žene, piše Huff Post. Riječ je o temi o kojoj se, po mnogima, ne govori dovoljno i koju se često prikazuje na pogrešan način.
Jedno istraživanje pokazalo je da 69 posto žena informacije o perimenopauzi pronalazi online. Iako su izazovi pred zadnju mjesečnicu stvarni i zaslužuju podršku, negativne slike povezane s perimenopauzom često su preuveličane. Niski libido, vaginalna suhoća, kraj spolnog života – sve su to predodžbe koje kod mnogih žena izazivaju strah.
Menopauza je do te mjere 'medicinizirana' da se izbjegava u razgovorima o spolnoj dobrobiti, smatra Shannon Chavez, licencirana psihologinja i certificirana seksualna terapeutkinja. Zbog toga se rijetko naglašava važnost prihvaćanja ovog spolnog razdoblja kao izvora snage.
GALERIJA: Zanima vas što suprotan spol prvo primijeti na svakom horoskopskom znaku? Jedan sve 'obara s nogu'
'Perimenopauza se smatra krajem plodnosti, a time i krajem seksualne važnosti', kaže Chavez. 'Žene se obeshrabruju u tome da istražuju mogućnosti prilagodbe nastalim promjenama, uvjerene da im s godinama opada privlačnost, vitalnost i spolnost.'
Takve misli, dodaje, mogu postati samoispunjavajuća proročanstva jer stavovi o seksu mogu utjecati na spolnu funkciju. Ako vjerujete da je dobar seks nemoguć s gubitkom plodnosti, zašto ga uopće pokušavati prakticirati? Takva uvjerenja mogu vas spriječiti da doživite pozitivne promjene, uključujući i najbolji seks u životu. Više je razloga zbog kojih mnogim ženama tijekom i nakon perimenopauze seksualni život 'procvjeta'.
VEZANI ČLANCI:
Povećana želja za seksom: Iako mnoge žene tvrde kako su tijekom perimenipauze imale smanjenu želju za seksom, kod drugih je ona povećana zbog hormonalnih fluktuacija. Dr. Heather Bartos, ginekologinja i stručnjakinja za menopauzu, primjećuje da su mogući razlozi za povećanu seksualnu želju i manji roditeljski pritisci jer su djeca u toj dobi već velika, kao i osobni rast. 'U perimenopauzi možda konačno osjećate da ostvarujete svoj puni potencijal', kaže Bartos. Starije žene često više uživaju u seksu upravo zbog osjećaja opuštenosti i slobode.
Promjena želje: Ako vam je sada potrebno više vremena da osjetite seksualno uzbuđenje, možda doživljavate tzv. responzivnu, a ne spontanu želju. Responzivna želja može vam pomoći da otkrijete nove vrste stimulacije i drugačiju povezanost s partnerom.
Otkrivanje novih stvari: Istraživanje novih poticaja seksualne želje tijekom perimenopauze može vam donijeti osjećaj svježine. Parovi koji isprobavaju nove aktivnosti, posebno one koje uključuju dodir, proizvode više oksitocina, hormona povezanog s privrženošću.
Bolji partneri i iskustva: Veća samouvjerenost i iskustvo dovode do toga da tražite samo zadovoljavajući seks u perimenopauzi. 'Ne pristajemo više na gluposti koje smo trpjeli u mladosti', kaže Bartos. U ovoj fazi žene češće otvoreno govore o tome što žele i što im je potrebno u vezi s intimnošću.
Izazovi kao prilike: Zadovoljavajući seks tijekom perimenopauze može zahtijevati rješavanje određenih problema koji nisu povezani sa seksom, a to može poboljšati cjelokupno iskustvo. 'Rješavanje ovih izazova može stvoriti prilike za dublje povezivanje s partnerom kroz komunikaciju, istraživanje i kreativnost', kaže Chavez.
Pronalaženje odgovarajuće podrške: Bez obzira na iskustvo s perimenopauzom, ne morate čekati krizu da biste zatražili podršku. Neke od opcija koje su danas na raspolaganju ženama su savjetovanje, seksualna terapija, nadomjesna hormonska terapija i tehnike upravljanja stresom, koje također mogu pozitivno utjecati na seksualno zadovoljstvo žena.
Istraživanje pokazalo: Evo kako vaš tip osobnosti utječe na to koliko se seksate!