Može biti izvlačiv

Radni stol nikad ne može biti prevelik

meblo
iMac SalaPosa A
02.09.2013.
u 07:02

“Nemam gdje učiti u miru”, “Nemam kamo staviti knjige”, “Dosadila mi je moja soba”, “Nemaju mi gdje doći prijatelji” – zvuče li vam ove jadikovke poznato?

“Nemam gdje učiti u miru”, “Nemam kamo staviti knjige”, “Dosadila mi je moja soba”, “Nemaju mi gdje doći prijatelji” – zvuče li vam ove jadikovke poznato? Iako takve prigovore svoje djece često shvaćamo samo kao njihovu izliku za neučenje, istina je da dobro uređen radni prostor djeluje poticajno i da će u lijepo i funkcionalno uređenoj sobi dijete bolje učiti. Čak i kad nema svoju sobu, djetetu treba omogućiti miran radni kutak u kojemu će pisati zadaće i učiti.

Upitali smo arhitekticu Sandru Vučetić, direktoricu marketinga Mebla, koji su “obavezni” elementi u sobi (ili radnom kutku) školarca i što bi on trebao sadržavati za dijete u osnovnoj školi, a što za srednjoškolca.

Ergonomija prije svega

– Za sve školarce najvažniji je dobro organiziran radni dio s radnim stolom koji je osvijetljen prirodnim svjetlom s lijeve strane i/li opremljen kvalitetnom radnom stolnom svjetiljkom. Pri opremanju sobe ili radnog kutka za osnovca treba obratiti pozornost i na odabir ergonomskog stolca, a bilo bi dobro da u sobu smjestite i biblioteku, odnosno police za knjige. Razumije se, kvalitetan je ležaj važan za svaki uzrast djeteta, a za osnovce treba osigurati i dio za igru te mjesto za spremanje igračaka jer je igra sastavni dio njihova života još godinama nakon polaska u školu – kaže Sandra Vučetić.

Srednjoškolci imaju drugačije potrebe, pa i njihovu sobu treba drugačije urediti.

– Prostor koji u sobi za osnovca zauzima dio za igru i spremanje igračaka u sobi za tinejdžera obično se pretvara u multimedijski prostor s brojnim tehnološkim uređajima, ovisno o sklonostima i hobijima srednjoškolca. Garderoba je u sklopu dječje sobe ili je odvojena u zajedničkom prostoru, a optimalno je rješenje ugradbeni ormar ili garderoba u odvojenoj prostoriji. Ako se u sobu postavljaju klasični ormari, dobro je iskoristiti punu visinu prostora te postaviti ogledala na vanjsku stranu vrata kako bi se prostor povećao. Uostalom, veliko ogledalo s dobrim osvjetljenjem u kojem se ogleda puni stas važan je dio života svakog tinejdžera – preporučuje Sandra Vučetić.

Da djeca brzo rastu, zna svaki roditelj. Maleni prvašić učas će postati ponosni srednjoškolac, a tada više neće htjeti ni vidjeti štosne svjetiljke s leptirima, šareni zidni sat, sag s omiljenim likovima iz crtića i sve one žive, vesele boje koje su ga još donedavno tako radovale. Ponovno uređenje sobe, pak, povezano je s ne tako malim troškovima. Kako onda na relativno jeftin način prilagoditi dječju sobu za manje dijete potrebama tinejdžera?

– Najbolje je u samom početku, pri prvom uređivanju dječje sobe, prikloniti se fleksibilnim rješenjima. Mudro je odlučiti se za kupnju sobe koja je univerzalna i ima dobra rješenja radnog dijela, dijela za odmor te za igru, odnosno hobije. Tada je prilagodba dobi djeteta jednostavna: dok je dijete manje, izaberite veselije boje i uzorke za mlađi uzrast, cvjetne dezene tapeta, šarene prekrivače i sagove, dekorativne jastučiće, police u obliku leptira ili kockica, svjetiljke u obliku cvijeta i sl. A kada dijete odraste i uđe u “ozbiljniju” fazu svog života, tada jednostavnim odabirom dekora i vanjske opreme možete sobi potpuno izmijeniti izgled. Funkcionalnost elemenata bitna je za sve uzraste školske djece, a uzorci i boje značajno pridonose dojmu koji želimo postići – savjetuje arhitektica Vučetić.

Ličenjem unesite svježinu

S vremena na vrijeme uoči početka nove školske godine dobro je malo osvježiti izgled sobe kako bi dijete radije u njoj boravilo i bolje učilo.

– Najveća je i najlakša promjena koju donosi ličenje zidova, a u dogovoru s djetetom može se odabrati i dekorativna tapeta za jedan zid u motivima i bojama po njegovu izboru.

Novi će dojam prostoru podariti i promjena boje i dezena dekorativnih prekrivača, jastučića, presvlake na tabureima ili fotelji. To će osvježiti prostor i razveseliti vašeg školarca, a ne zahtijeva veća ulaganja – kaže Sandra Vučetić.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije