Plod ima veliku nutritivnu vrijednost, a kako ne sadrži gluten, na cijeni je i lako probavljivo kestenovo bezglutensko brašno. Brašno kestena pomiješano s brašnom žitarica daje tako punovrijedna peciva i kruh, a zbog njegovih su ga svojstava stari Grci nazivali žirom bogova, dok voćku koja nam ih nesebično daje u Aziji nazivaju i stablom kruha.
Lako je probavljiv i u njemu se nalaze vitamini B, A i C, kalij i fosfor, kalcij, magnezij, sumpor, željezo, bakar...
Sve vrste kestena u Hrvatskoj spadaju u europski pitomi kesten latinskog naziva Castanea sativa, dok je grupa maruna velika oplemenjena sorta pitomog kestena. Po organoleptici i veličini među kestenima u Hrvatskoj prednjače lovranski maruni, zvijezde poznatih lovranskih Marunada s kojima se natječu i kostajničke Kestenijade.
Od pitomoga kestena sve je iskoristivo – drvo, plod, list i cvijet. Nekada su se maruni pekli pa mljeli i kuhali kao nadomjestak za kavu, a od kestenova meda radila se medica. Zamamni plodovi, njegov profinjen okus i fina tekstura savršeno se slažu u jednostavnoj kombinaciji s tučenim vrhnjem, no konzumiraju se i pečeni, kuhani, izvrsni su i u juhama, umacima, namazima, kolačima, tjestenini, bombonijerama, kao nadjev u patki, teletini, lignjama...
Mi danas donosimo klasik – kesten-pire!
Domaći kesten-pire
Sastojci:
1 kg kestena
500 ml punomasnog mlijeka
2 vanilin šećera
20 g bijelog šećera
25 ml ruma
tučeno slatko vrhnje po želji
Priprema:
Skuhati kestene u vodi i oguliti ih. Kako se najbolje gule dok su još vrući, držati ih poklopljene u loncu da što dulje ostanu topli. Nakon toga usitniti oguljene kestene u pire. Naliti mlijeko, dodati šećer i rum pa kuhati dok kesteni ne upiju mlijeko i dok se sve ne prožme, miješajući. Ako se čini da je smjesa pregusta, dodati mlijeka, a ako je prerijetka, kuhati malo dulje. Kada kesteni upiju mlijeko i napravi se gusta smjesa, protisnuti je u stroju ili kroz prešu koja se inače koristi za kuhani krumpir/čvarke. Poslužiti uz šlag.