Znanstvenici sa Sveučilišta u Washingtonu su se poslužili malenom ribom koja nalikuje zebri kako bi istražili utjecaj nekih lijekova na oštećenje sluha u ljudi.
Naime, ova ribica ima sa svake strane tijela jednu prugu koja joj služi za orijentaciju u okolini. Ova pruga vrlo je slična sa strukturom unutrašnjeg uha u čovjeka, slušnim dlačicama, koje se pod utjecajem vanjskih mehaničkih podražaja pomiču i na taj način šalju električne impulse u mozak koji potom omogućuje osjet sluha i orijentacije u prostoru.
Ribica je pogodna za istraživanje zbog velikog broja potomaka koje daje i koji se mogu istraživati, velike sličnosti sa unutarnjim uhom sisavaca te jednostavnom pristupu pruzi koja se nalazi na površini njezina tijela. Znanstvenici su pronašli gene koji su uključeni u proces odgovora na lijekove koji su toksični za sluh i raznim mutacijama tih gena otkrili neke koji pružaju zaštitu od tog učinka.
Osim istraživanja gena, pronašli su i dva kemijska spoja od 10 000 primijenjenih u pokusima koja isto tako čuvaju stanice u unutrašnjem uhu od oštećenja.
Autori ovog rada kažu da će ova kombinacija otkrivanja kemijskih i genetskih faktora koji utječu na unutrašnje uho u budućnosti pomoći u proizvodnji lijekova koje će moći koristiti ljudi sa oslabljenim sluhom i poremećajima ravnoteže.
MojDoktor