Točkice su razigrane, šik, hirovite... energični uzorak koji sam uvijek obožavao, opisao ih je Marc Jacobs, koji je ove sezone s još jednom obožavateljicom malih krugova, japanskom umjetnicom Yayoi Kusamom, kreirao točkastu kolekciju.
No još puno prije Marca Jacobsa točkasti se trend polako, ali sigurno infiltrirao u modu. Iako neki tvrde da su za ovu modnu groznicu zadužene flamenco-plesačice koje su širile strasti u točkastim haljinama, drugi kažu da su one doputovale iz Europe u Ameriku uz vesele zvuke polke (otud engleski naziv “polka dots”), a spominju se i engleski dendiji koji su ih krajem 19. st. proslavili na leptir-mašnama.
Sve do ‘30-ih točkice su bile samozatajne, no doživjele su “boom” zahvaljujući Minnie Mouse. Zanimljivo je da ju je Walt Disney slučajno obukao u točkastu suknjicu – kad mu je kap tinte pala na skicu. Točkice su tad bile male i nježne te su obožavale samo najbolje materijale, šifon i svilu. Ipak, u ‘40-ima su se povukle, da bi deset godina poslije “napale” sve; od dječje odjeće i kravata do haljina, suknji i bluza te su za njima poludjele i filmske dive i kućanice.
Pop-art još ih je dodatno istaknuo miksajući ih s prugicama u odvažnim kombinacijama boja, a u kaotičnim ‘70-ima londonske policajke pobunile su se protiv jednoličnih uniformi usvojivši točkice na bluzama. Poslije su se primirile i vratile retrosjaj unatoč pokušajima Vivienne Westwood da pokrene trend točkastih krinolina, a na tron ih je stavila Carolina Herrera. Zadnjih sezona ovaj je trend jači no ikad. Stella McCartney, Lanvin, Miu Miu samo su neki od “točkastih” sljedbenika, a preslikale su se čak i na mušku odjeću.
One su savršen primjer kako se moda razvija ponavljajući se. I bez obzira na to jesu li “in” ili “out”, odlučile su ostati zauvijek u modi.