Svaka životna promjena zahtijeva prilagodbu, a time izaziva i stres. Polazak u školu stres je i za djecu i za roditelje, samo što tu situaciju djeca i roditelji doživljavaju na različite načine i na nju različito reagiraju. Roditelji su s jedne strane zabrinuti za to kako će se dijete snaći u novim okolnostima, koliko će biti uspješno i kako će biti prihvaćeno u novoj sredini, a s druge strane zabrinjava ih drukčija organizacija obiteljskog života i nove obveze.
Pozitivno ozračje
Jako je važno da to razdoblje prođe u pozivnom tonu, bez neprestanog ponavljanja uputa, upozoravanja ili iskazivanja zabrinutosti pred djetetom. Svaki roditelj treba upamtiti da djetetu može olakšati snalaženje u nekim situacijama, ali ne može preuzeti njegove obveze, upozorava prof. psihologije i školska psihologinja Ana Ribarić Gruber.
Zbog svega toga u novom broju magazina Moje zdravlje donosimo veliki specijal kako se pripremiti za početak školske godine bez stresa, kako pomoći djetetu u procesu osamostaljivanja te kako uskladiti školske i kućne obveze.
– Mala pomoć koju dijete može pružiti roditeljima prva je i neposredna prilika za učenje novih aktivnosti i participaciju u kućnim obvezama. Zamolba majke da dijete pospremi igračke nakon druženja s prijateljima samo je neka od kućnih obveza kojima će se moći procijeniti je li dijete psihofizički zrelo – ističe za Moje zdravlje dr. sc. Dubravka Šimunović, prof. v. šk. i prof. rehabilitator.
Tim stručnjaka koji smo okupili savjetuje roditelje i djecu kako uspješno započeti novu školsku godinu. Logos učiteljica Ana Kralj napravila je mentalnu mapu za lakše učenje koja će pomoći i osnovnoškolcima i srednjoškolcima.
Nutricionistica Mirela Marić pripremila je specijalni jelovnik za bolju koncentraciju te otkriva koja poslastica jača mozak, a fizioterapeut Kristian Nasteski rješava dilemu mnogih roditelja i savjetuje kakvu školsku torbu odabrati...
U novom broju Mojeg zdravlja, koje je na kioscima u srijedu 20. kolovoza, čitajte o novoj uspješnoj metodi liječenja srčanog zatajenja koja je dostupna i u Hrvatskoj, a naučite i kako duboko disanje može očistiti organizam. Jeste li znali da se 70 posto detoksikacije obavlja disanjem, 20 posto kroz kožu te 10 posto kroz mokraću i stolicu?
Učiti iz pogrešaka
Donosimo i savjete kako se nakon odmora vratiti u svakodnevicu bez tuge i stresa, priču kako uspješno učiti iz vlastitih pogrešaka te kako je anksioznost postala obilježje modernog čovjeka.
Unatoč svim dostupnim kozmetičkim proizvodima, njega kože nije potpuna bez njege iznutra – one pravilnom i kvalitetnom prehranom. Nakon sunčanja koža tijela zaslužuje oporavak, zato joj priuštite dubinsku hidrataciju i dobro je nahranite. Stres je jedan od velikih uzročnika problema s kožom, a psihodermatologija je noviji pristup u dermatologiji čiji je cilj uspostaviti vezu između psiholoških čimbenika i bolesti kože. U Mojem zdravlju pročitajte sve o poveznici uma i kože.
>>Priprema za školu - roditelj ne može preuzeti djetetove obveze