Muškarci pritisnuti teretom obiteljskog nasilja, zlostavljanja ili maltretiranja svojih ukućana u Sloveniji mogu potražiti pomoć zaštićene kuće za muškarce. Suočeni s uvriježenim mišljenjem da su u partnerskom odnosu žrtve nasilja samo žene, mnogi su Slovenci pomislili da je zaštićena kuća za muškarce samo šala.
Da to nije šala i da se partnerski odnosi mijenjaju, potvrđuje upravitelj jedine slovenske zaštićene kuće za muškarce Aleksander Kamenik (40) koji je po modelu zaštićene kuće za žene takvu zaštitu organizirao i za muškarce. Kamenik je uvjeren da je to jedina zaštićena kuća za muškarce u Europi koja odraslim žrtvama i njihovoj malodobnoj djeci pruža cjelovitu i stručnu zaštitu.
– Krizni se centar nalazi na malo poznatoj lokaciji u Mariboru s kućom površine 230 četvornih metara. Zaštićena je kuća pak poluanonimna i za nju znaju samo pismonoša i nekoliko susjeda. Postoji i potpuno anonimna lokacija na kojoj muškarca sakrijemo i za njegovo prebivalište znam samo ja i možda još jedna osoba. Ne skrivamo muškarce toliko od žena koliko od mogućnosti osvete u kojoj može sudjelovati i ženin ljubavnik ili sin kojega je majka nahuškala protiv oca. Zato ga sakrijemo da ga nitko ne može pronaći – objašnjava Kamenik.
Dosadašnje iskustvo zaštićene kuće za muškarce govori da je u slučajevima fizičkog zlostavljanja žena doista fizički jača od muškarca.
Ipak, nije nužno da su partneri fizički slabiji, ali su u srcu mekši, manje okrutni i nerijetko su tako odgojeni da se ženi nikada neće grubo suprotstaviti, a nekim se ženama to ne sviđa.
PRVIH MJESEC DANA BESPLATNO
U zaštićenoj kući za muškarce najprije se žele uvjeriti da im nije došao netko tko želi dobiti samo jeftino prebivalište. Ako su njegovi razlozi za dolazak u zaštićenu kuću opravdani, dobije mjesto u kriznom centru, a ako je problem odbjeglog muža jako velik, smjeste ga u zaštićenu kuću ili na tajnu lokaciju.
Program zaštićene kuće za muškarce govori o tome da je namijenjena muškarcima koji su u partnerskim, obiteljskim i rodbinskim odnosima žrtve bilo kojeg oblika nasilja. Njima je dana mogućnost sigurnog i zaštićenog smještaja, a prema potrebi i stručne pomoći. Nekima je dovoljno samo telefonsko savjetovanje, a takva je usluga besplatna 24 sata na dan. Boravak je u zaštićenoj kući prvih mjesec dana besplatan.