Iako je iz iskustva jasno koliko su ljubav i pažnja bitne u razvoju svakog malog bića, neuroznanstvenici sada imaju nepobitne dokaze o utjecaju roditeljske ljubavi na razvoj dječjeg mozga. Točnije rečeno, šokantnim usporednim snimkama mozgova djece u dobi od tri godine koja su bila zanemarena i onih "normalnih" potvrdili su teoriju da zanemarivanje djece ozbiljno šteti njihovu razvoju.
Slika lijevo prikazuje mozak normalnog trogodišnjaka, dok druga slika prikazuje kako izgleda mozak trogodišnjeg djeteta koje majka zanemaruje. Potonji je zamjetno manji!
Mozak zanemarivanog djeteta kao da se stisnuo i znanstvenici tvrde da snimka pokazuje kako se mozgu jednostavno nisu razvili neki ključni dijelovi, a koji se jasno vide na lijevoj fotografiji. Posljedice su dugoročne i zastrašujuće, prenosi Daily Mail.
Neuroznanstvenici, naime, tvrde, kako će dijete s mozgom s lijeve fotografije biti inteligentnije i veća je vjerojatnost da će razviti socijalne vještine potrebne za opstanak i bolje snalaženje u surovom svijetu.
Za drugo je dijete vjerojatnije da će postati ovisnik o drogama ili alkoholu, da neće moći naći posao te da će ovisiti o socijalnoj pomoći. Povećava se i vjerojatnost da će zanemareno dijete oboljeti od mentalnih bolesti.
U većini slučajeva zanemarivana djeca kasnije postaju roditelji koji zanemaruju svoju djecu, no utvrđeno je da se krug može prekinuti smještanjem djeteta u udomiteljsku obitelj u slučajevima teškog zanemarivanja i zlostavljanja i sl.
Ovo bi imalo smisla samo kada bi postojalo klonirano dijete, pa da jedno ima svu paznju, a drugo da se zanemaruje. Pa da se promatra.... Genetika je cudo. Ne razvijaju se sva djeca jednako. Uostalom, oko mene je mijesano. Ima onih koji su imali svu silnu paznju i ispali su nesposobni za zivot. Ima onih koji su odrasli u problematicnoj obitelji i naucili se vrlo brzo kako je surov ovaj svijet i izborili se za ok zivot.