American Medical Association počela je provoditi politiku za smanjenje pretjerane izloženosti umjetnim svjetlima, pogotovo u noćnim satima, uključujući i svjetla iz računala i drugih elektroičkih medija. Uslijed pretjerane izloženosti može se poremetiti ciklus spavanja, na što su posebno osjetljiva djeca i tinejdžeri.
- S obzirom na to da ljudi već tisućama godina žive u skladu s 12-satnim ciklusima svjetlosti i tame, ne treba se čuditi negativnim efektima ako svo vrijeme držimo upaljena svjetla - kaže Mario Motta, kardiolog na North Shore Medical Center u Massachusettsu.
Rizik od raka
Studije na životinjama pokazuju da izloženost svjetlu tijekom svih 24 sata dnevno dramatično povećava rizik od nekih vrsta raka. I studije na ljudima su otkrile povezanost između izloženosti noćnoj svjetlosti ili čestih noćnih buđenja i povećan rizik od raka dojke.
Izloženost svjetlu tijekom noći remeti proizvodnju melatonina koji je neophodan za spavanje. Vjeruje se da melatonin može kočiti razvoj raka, dok ga u suprotnom može ubrzati. Još 2007. Međunarodna agencija za istraživanje raka utvrdila je da je rad tijekom noćne smjene "vjerojatno kancerogen". Neke studije ukazuju da povećana izloženost noćnom svijetlu i može povećati rizik od pretilosti.
Elektronički mediji
- Povećano korištenje elektroničkih medija tijekom noći, osobito kod mladih i djece, veliki je eksperiment na stanovništvu. Elektronički ekrani emitiraju puno plavog svjetla, koji je poznato po suzbijanju proizvodnje melatonina više nego crveno svjetlo - rekao je Motta.
Motta savjetuje roditelje da djecu nauče da idu u krevet u isto vrijeme svake večeri. U idealnom slučaju, u sobi ne bi trebalo biti svjetla, ali ako dijete ima strah od mraka, trebalo bi se koristiti prigušeno crveno svjetlo.