Puno smo puta čule i čitale na koje načine možemo same sebi pomoći kada nas napadne gljivična infekcija.
Vaginalna gljivična infekcija, koja se također naziva i kandidijaza, vrlo je česta. Ona će se javiti kod tri od četiri žene tijekom života, a kod većine njih i dva ili više puta. Žene je prepoznaju po svrbežu i peckanju te gustom, bijelom sirastom iscjetku.
Vaginalna gljivična infekcija se ne smatra spolno prenosivom bolesti, iako se može širiti i putem oralno-genitalnog kontakta. Liječenje je obično vrlo uspješno, osim kod periodičnih infekcija – četiri ili više puta u jednoj godini. U tom slučaju, možda će biti potrebna duža terapija.
Najvažnije je odmah izbaciti slatkiše iz prehrane jer se gljivice "hrane šećerom". Vagina prirodno sadrži uravnoteženu mješavinu gljivica i bakterija. Lactobacillus bakterije proizvode kiseline, koje onemogućuju pretjerano razmnožavanje gljivica u vagini te je poznat savjet da se spriječi daljnje razmnožavanje upravo jogurtom koji sadrže te "dobre" bakterije.
Ipak, čini se kako je namakanje tampona u jogurt i stavljanje u rodnicu - besmisleno. Ginekologinja Lauren Streicher pojasnila je za Metro da je riječ o različitim vrstama Lactobacillus bakterija u jogurtu i u vagini te da ćemo na spomenuti način samo "bezveze potrošiti kvalitetan jogurt".
Više je istraživanja pokazalo kako taj postupak ne pomaže kod gljivičnog oboljenja u vagini, a 34 posto žena je smatralo da ima gljivičnu infekciju iako je nisu imale.
Vrlo slab utjecaj na zdravlje vagine imat će i konzumacija jogurta s dobrim bakterijama, tvrdi Streicher, navodeći kako je lakše preventirati nastajanje infekcije nego ju liječiti. Soga podsjeća da vaginu ne ispirete s ničim osim obične vode jer se ona "čisti sama", a ispiranjem i uporabom raznih kupki, možete zapravo uzrokovati poremećaj ravnoteže mikroorganizama u rodnici i nastanak infekcije.
Pogledajte i koje namirnice nutricionisti nikada ne bi konzumirali...
Stavljate u vaginu tampon namoćen u jogurt kada imate gljivice? Nemojte. :: Bolji su vrganji