Roditeljstvo

Stereotipi u odgoju djece duboko su ukorijenjeni i - štetni

dijete
23.04.2011.
u 12:00

Roditelj se mora dobro potruditi i pružiti otpor želi li da se dijete razvije u osobu kakva jest

Kao trogodišnjak moj se sin počeo igrati barbikama, tražiti ružičasto, odijevati u moje haljine, silno želeći biti princeza, vila. U vrtiću, gdje smo pretrpjeli zgražanje teta i rodbine druge djece, on jedini u svoju grupu dolazi s vinksicama u ruksaku. Svi njegovi šamponi, kupke, paste za zube i četkice su ružičaste boje. Postavlja mi pitanja: Mama, zašto je tebi Bog poslao dječaka?

Danas, osam mjeseci nakon što je to počelo, već sam uvjerenija da je moje dijete stvarno dio neke nove generacije dječaka koja su senzibilnija i neopterećena stereotipima.

Moj divni, prelijepi sin u kojeg su zaljubljene gotovo sve curice u vrtiću, jer je stvarno lijep, koji šarmira svaku ženu na koju naiđe – voli ženske stvari i to je to. Totalni je pacifist, ali ipak dobije ono što želi bez tučnjave, vike, nereda. To je, smatram, kod njega najbolja osobina, uz osjećajnost kojom obiluje i koju se ne libi pokazati. Mislim da je ovo faza koju s njim moram proći kako bi bio sretan. I uopće se ne osvrćem na izjave: ako mu to serviraš, postat će mu takvo ponašanje normalno pa će izrasti u homoseksualca. Moje je dijete senzibilno, istražuje svijet oko sebe, traži svoju ulogu u društvu. Ono što mogu jest da ga pratim, a da svoje strahove koje ponekad imam jednostavno zatomim...

Ova priča jedne mame s foruma udruge Roda zasigurno je došla kao pravi melem na rane svih onih mama koje su ondje, jedna drugoj, povjeravale svoje dvojbe i strahove u situacijama kad su se njihove djevojčice požele poigrati akcijskim junacima ili kad njihovi dječaci baš silno žele svoje lutke u malim kolicima provozati naokolo.

Razmišljanje i stavove ove majke pozdravili bi i psiholozi, koji posljednjih godina sve glasnije upozoravaju na negativne posljedice usvajanja stereotipnih stavova o muškom i ženskom rodu.

 Pravila ponašanja

 – Kad sam nećaku za rođendan poklonila lutku Baby Born koju je dugo želio, jedva je čekao da je pokaže u vrtiću. Vidjevši ga s igračkom, odgojiteljica je začuđeno rekla: Pa što će tebi lutka? Ti si dečko! Vjerujem da nije ništa loše mislila. No, nesmotrenim komentarom potkrijepila je kulturu koja dijeli svijet na plavi i ružičasti – kaže psihologinja Jasna Belamarić, koja se i sama susrela sa stereotipima, duboko ukorijenjenim u našem društvu. Jer, unatoč promjenama koje su se u ovom podneblju odigrale proteklih desetljeća, i dalje postoje nepisana pravila prihvatljiva ponašanja za žene i muškarce.

A djevojčice i dječaci usvajaju ih – odmalena. Bajke, knjige i animirani filmovi odašilju uvriježeno viđenje muško-ženskih odnosa. Katalozi trgovačkih centara oglašavaju “igračke za djevojčice” i “igračke za dječake”, a pokušate li kćeri kupiti gaćice s likom Spidermana koje je poželjela, odustanite odmah. Jednostavno, ne postoje.

– Ružičasto-plava kultura prožima svako djelić društva i morat ćete se kao roditelj dobro potruditi da joj pružite otpor želite li djetetu dati priliku da se razvije u osobu kakva jest, a ne kakvom je ružičasti ili plavi kalup nastoji oblikovati – upozorava profesorica Belamarić.

 Brojni su načini na koje društvo potiče taj proces. Implicitne, ponekad i eksplicitne poruke koje djeci šalju slikovnice i animirani filmovi te igračke namijenjene različitim spolovima – budućim muškarcima i ženama – imaju dalekosežan utjecaj.

Krhki ženski likovi

– Putem igre i identifikacije sa stereotipnim likovima, u okruženju tradicionalne podjele uloga, krive poruke štetno mogu djelovati na razvoj ličnosti djeteta umanjujući njegovu autentičnost i otežavajući razvoj zdravog identiteta. Zbog toga je izuzetno važno osvijestiti načine na koje se rodne uloge nastavljaju reproducirati u društvu ranim usvajanjem u djetinjstvu – kaže Jasna Belamarić.

Upravo stoga profesorica apelira i na odgojitelje u vrtićima nudeći neka rješenja za niz ponašanja djece oba spola.

– Pri glumi, pokušajte dodjeljivati uloge koje su različite od stereotipa. Neka, primjerice, strašnog lava glumi curica, uplašenog patuljka dječak. Pričajte priče koje prikazuju junake u nestereotipnim ulogama. Reagirajte na komentare djece ili roditelja koji sadrže stereotipe, poput: Ružičasto je za djevojčice, dečki su zločesti, hrabri, ona voli muške igračke, prava curica, voli se uljepšavati, premekan je za dečka – navodi psihologinja.

 A dok domaći stručnjaci i motivirana javnost ne naprave, po uzoru na inozemnu praksu, listu rodno neutralnih dječjih knjiga, profesorica preporučuje roditeljima i odgojiteljima da potraže knjige u kojima su likovi prikazani kao osobe sa svojim osobitim karakteristikama, bez obzira na spol, knjige gdje ženski likovi nisu uvijek slabiji i krhkiji od muških. Jer, ova će djeca jednog dana, prije no što to mislimo, i sami postati roditelji koji educiraju.

Ključne riječi

Komentara 11

OL
ogi_lux
13:46 23.04.2011.

Djeca ne dijele svijete po ladicama kako to fino rade odrasli...Zar odgajanje djece prema stereotipima nije nametljivost?

DU
dundo
13:54 23.04.2011.

Moj dvogodišnji sin ima kolica za lutke, koja obožava. Vozimo ih u park, u dućan , u šetnju, svugdje. Primjetila sam da ,čim su slobodna u parku, uzme ih neki drugi dječak i među dečkim su pravi hit. Oni u njima ne voze lutke, ali s njima jurcaju gore-dolje,popravljaju gume, okreću na krov... Mog dječaka bi teško zamijenili za djevojčicu, pa ipak kad vozi kolica ,u šetnji, vrlo često čujem; \"Vidi male djevojčice kako vozi kolica.\". Znači, prije će ljudi pomisliti da imam \"muškobanjastu \" djevojčicu, koju \"luda majka\" oblači kao dečka (jer joj žao što nema dečka,valjda), nego da je to ,ono što zapravo jest, dječak s kolicima. Toliko su duboke predrasude.

PP
pp
13:06 23.04.2011.

a zašto?! zašto jednostavno dečki nebi bili dečki, a cure bile cure? zašto muškarci nebi otkrivali svoju mušku stranu, a žene otkrivale svoju žensku stranu? to što postoje neki marginalci koji žele svoju čudnovatost nametati svima ostalima to je njihov problem...vi budite kakvi želite biti ali ne namećite ostalima svoje mišljenje...bolesnici...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?