Kreni zdravo

Trening za mozak – kako aktivirati mozak?

15.07.2019.
u 09:59

Stručnjaci još uvijek raspravljaju o tome koliko je trening mozga efikasan te koliko zapravo ovakva vrsta aktivnosti može nekoga učiniti pametnijim.

Mnoge ljude brine slabljenje kognitivnih funkcija u starijim razdobljima života zbog čega posežu za različitim načinima usporavanja tog kognitivnog pada.

S druge strane su oni koji nastoje svakodnevno napredovati i poboljšavati svoje kognitivne sposobnosti te ubrzati moždane procese. Neovisno o tome kakvi su razlozi u pozadini, mnoge od nas privlače zadaci pomoću kojih aktiviramo moždane vijuge i promišljamo o najboljem rješenju nekog problema.

Trening za mozak je danas jako popularan, a često se promovira kao način izoštravanja uma i povećanja inteligencije. Dok mnogi kognitivni znanstvenici sugeriraju da su tvrdnje koje opisuju trening mozga pretjerane i obmanjujuće, postoji mnoštvo istraživanja koja sugeriraju da određene vrste aktivnosti mogu biti korisne za zdravlje mozga.

Plastičnost mozga, odnosno njegova neprestana prilagodljivost i promjenjivost, traje cijeli život, čak i dok starimo. Sve dok smo spremni učiti nove stvari znači da smo u mogućnosti stvarati i jačati neuronske mreže i putove. To jača mozak, a također pomaže ljudima da postanu fleksibilniji i prilagodljiviji na brojne okolinske promjene.

Učinkovitost treninga mozga

Stručnjaci još uvijek raspravljaju o tome koliko je trening mozga efikasan te koliko zapravo ovakva vrsta aktivnosti može nekoga učiniti pametnijim. No, ono oko čega se definitivno slažu jest činjenica da nove izazovne vježbe mozga mogu biti neka vrsta aktiviranja, jačanja i zaštite kognitivnih funkcija.

Ove prednosti treninga mozga su posebno važne za osobe koje starenjem prirodno doživljavaju pad kognitivnih funkcija. To je potvrdilo i istraživanje koje je obuhvatilo 2800 sudionika starijih od 65 godina koji su sudjelovali u jednom od tri različita oblika kognitivnog treninga. Vrste treninga su uključivale brzinu procesiranja informacija, pamćenja i rasuđivanja. Istraživači su otkrili da su ovakve vrste aktivnosti potaknule širu aktivaciju mozga te tako pružile brojne benefite sudionicima štiteći ih od kognitivnog pada povezanog sa starenjem.

Kako aktivirati mozak i koje vježbe biste trebali znati, pročitajte na portalu Kreni zdravo

 

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?