Plan cijepljenja protiv COVID-a 19 ovisi o brzini isporuke cjepiva kojeg se puno više očekivalo nego što ga trenutačno dolazi. Uz pojavu novih sojeva virusa i najavu Svjetske zdravstvene organizacije kako bi druga godina pandemije mogla biti još teža, struka podsjeća kako “korona” nije uzrokovala nestanak drugih zaraznih bolesti. Kombinacija ovog pandemijskog virusa i bakterije poput pneumokoka nešto je što se mora spriječiti. Kod dijela pacijenata hospitaliziranih zbog “korone” može doći do razvoja sekundarne bakterijske infekcije, u online panelu naziva COVID-19 i pneumokok - kombinacija koju moramo spriječiti, poručuje dr. Saša Srića iz KBC-a Zagreb, koji radi na COVID odjelu KB Dubrava. Takva kombinacija evidentirana je u drugim državama poput Italije, Francuske i Kine gdje su, kako je objasnila doc. dr.sc. Irena Ivković Jureković iz Klinike za dječje bolesti Zagreb:
- Kod pacijenata koji su imali teške kliničke slike COVID infekcije u nekih čak 30 posto slučajeva izolirali su bakteriju i vrlo često je to bio upravo pneumokok.
Dok se nužnim tempom građani Europe i svijeta cijepe protiv COVID-19 za druge opasne zarazne bolesti, poput pneumokoka, cjepiva su odavno dostupna. Pandemija nije uzrokovala nedostupnost zaštite cijepljenjem od drugih zaraznih bolesti te se, prema riječima dr. Bernarda Kaića iz HZJZ-a, ne vidi pad potrošnje cjepiva.
- Pneumokokno cjepivo se u prošloj godini više tražilo i upotrebljavalo nego u 2018. i 2019. godini - rekao je dr. Kaić u online panelu kroz koji ovi stručnjaci pojašnjavaju razlike u dostupnim cjepivima protiv pneumokoka te rizičnim skupinama koje bi se svakako morale zaštititi od ove infekcije.
Više o ovoj temi pogledajte u online okruglom stolu u organizaciji Agencija 2020 i Aplauz.