To što je od kopna prilično udaljen nije bila nikakva zapreka engleskom lordu, bračnom paru filmskih redatelja iz Austrije, njihovoj sunarodnjakinji pjevačici, glavnoj urednici francuskog Voguea... da ga otkriju i toliko zavole da na njemu kupe kuće u kojima se odmaraju tijekom ljeta.
Uplovili u bračnu luku
Austrijski redatelji tu su udavali kćer, pa su višku rivu, na kojoj se za tu prigodu sviralo na klaviru, zasule ruže bacane iz helikoptera. Pir na Visu imala je i Milena Stancomb, praunuka kipara Ivana Meštrovića, koja je engleskom bankaru Andrewu Jamesu Thomasu Adamsonu "da" izrekla u crkvi sv. Ciprijana i Justine. Unuka slavnog umjetnika Ivana Stancomb u viškom je predjelu Kutu kupila Jakinove dvore gdje se za ljetnih mjeseci u galeriji mogu razgledati Meštrovićeva djela. Višanin, književnik Ranko Marinković u isti je dio grada smjestio pripovijetku Balunjeri pod balkonom. Na Visu su u bračnu luku uplovili i Larisa i Goran Navojec, Luka Nižetić ovog je ljeta u Komiži otvorio ugostiteljski obrt, a u viškoj luci jedna od jahta bila je i "Petara" Bernieja Ecclestonea. U unutrašnjosti otoka gosti rado posjećuju konobe, razgledaju crkvice i kapele, penju se put Titove pećine ili svrate do planinarskog doma koji se nalazi na 263 metra nadmorske visine. Nije Vis odredište samo poznatih osoba. Oni pravi ljubitelji prirode i drukčijeg turizma na otok se, kad jednom dođu, iznova rado vraćaju jer je na Visu jako lako napuniti baterije.
– Vis je otok za odmor duše. Jedan mi je prijatelj kazao da ga na Visu oduševljava i to što vam se čarape nakon cjelodnevne šetnje otokom ne osjete, već mirišu na ružmarin i lavandu – kaže gradonačelnik Visa Ivo Radica.
Pitamo ga po čemu je Vis drukčiji od drugih otoka. Nakon što je pobrojio koliko na otoku ima prelijepih plaža o čijoj se čistoći brinu članovi brojnih udruga u gradu te gdje se one nalaze, zatim kazao kamo otići i što na Visu vidjeti, te izloživši planove za budućnost, Radica govori da je Vis drukčiji i po tome što na njemu nema otrovnica, što ovdje obitava zaštićeni Eleonorin sokol, prije no što na zimu odleti na Madagaskar, te da se na Visu već dvije stotine godina igra – kriket. Otočanima su ga u naslijeđe ostavili Englezi, baš kao i utvrdu St. George koja će ove godine također obilježiti 200 godina postojanja.
Koncesija Šveđanima
– Dali smo tvrđavu u 25-godišnju koncesiju Šveđanima koji su na Visu otvorili tvrtku. Investicija je vrijedna sedam milijuna eura, a svi se radovi provode uz posebne konzervatorske uvjete. Kad sve bude gotovo, bit će tu disko na otvorenom i zatvorenom, bar, jednom riječju kvalitetan zabavni sadržaj koji ćemo odmaknuti od uvale Svetog Jure gdje će ostati bogata restoranska ponuda – govori gradonačelnik Ivo Radica.
No, neće se, nastavlja, odveć hvaliti onim što Vis ima jer ponekad, objašnjava, reklama i nije potrebna. Jer, ekspanzija turista na Vis sigurno bi otok pretvorila u nešto drugo od onoga što on danas nudi. Zato je cilj da popratni sadržaji na plažama i dalje ostanu maksimalno ležaljke i tuševi.
– Naravno da i na Visu ima problema. Jedan od njih je divlja gradnja. Sada je podneseno oko 500 do 600 zahtjeva za legalizaciju objekata čija je gradnja počela osamdesetih godina. Ali, nema problema koji se ne može riješiti – optimistično će gradonačelnik najstarijeg grada u Hrvatskoj.