AKTIVNE TRUDNICE

Vježbanjem u trudnoći olakšajte porod

trudnice
Foto: AFP
1/3
19.10.2009.
u 13:20

Svaka žena koja je u trudnoći vježbala, poslije porođaja lakše i brže vraća svoje prvotno fizičko stanje, nema problema s nekontroliranim otjecanjem mokraće, spolnim odnosom, bolovima u leđima.

Kako, zašto i koliko vježbati u trudnoći pitanja su koja si vjerojatno postavljaju mnoge buduće majke, svjesne da su uz promjene koje dolaze, fizičko zdravlje i briga o svom tijelu najbolje što za sebe mogu učiniti.

Upravo iz tog razloga odgovore na njih potražili smo kod Snježane Vojvodić Schuster, jedne od naših najpoznatijih viših fizioterapeutkinja koja se specijalizirala upravo za rad sa ženama u trudnoći i postporođajnom razdoblju, a autorica je i priručnika "Vježbe za trudnice" i "Vježbe poslije porođaja" te voditeljica "Rekreacije za trudnice" u Makronovi.

Koliko često bi trudnica trebala vježbati?

- Učestalost vježbanja u trudnoći ovisit će o zdravstvenom stanju trudnice i djeteta. Ukoliko joj je na redovnoj kontroli kod nadležnog ginekologa odobreno vježbanje u trudnoći po provjerenim programima i stručnim vodstvom, vježbati može 3-4 puta na tjedan.

Naravno, uz to trudnica može prakticirati uobičajene aktivnosti u kojima uživa, poput šetanja, laganog planinarenja, plivanja i slično ili pak provoditi samo set ciljanih određenih vježbi izvan programa koji radimo u grupi. Vremensko trajanje u jednom programu ne bi trebalo biti duže od 45 minuta uključujući zagrijavanje, istezanje, vježbe jačanja, završno istezanje i relaksaciju.

Koliko vježbe mogu pomoći pri porodu kao i poslije njega?

- Vježbe koje uključuju jačanje leđnih, trbušnih i zdjeličnih mišića, istezanje skraćenih struktura itd. trudnici će omogućiti da bolje fizički podnosi napore tijekom porođaja, posebice u izdržavanju trudova (savladavanjem tehnika disanja tijekom trudnoće - edukativni tečajevi za trudnice) i tijekom izgona (tiskanja) djeteta u vrijeme drugog porođajnog razdoblja.

Iskustvo mi pokazuje da se svaka žena koja je tijekom trudnoće vježbala poslije porođaja lakše i brže vraća u svoje prvotno fizičko stanje, nema problema s nekontroliranim otjecanjem mokraće, spolnim odnosom, bolovima u leđima, lakše se prilagođava položajima kod dojenja, nošenju djeteta i svakodnevnim obvezama. Tomu najbolje svjedoče iskustva trudnica koje su s nama u Makronovi vježbale u prvoj trudnoći te se ponovno vraćaju rekreaciji i u drugoj trudnoći.

Preporučate li neke vježbe trudnicama da same doma vježbaju?

- Svaki program za trudnicu trebao bi biti koncipiran na način da ona nije u potpunosti ovisna o programu i mjestu njegova provođenja. Bilo bi dobro svaki dan, kad god je to moguće, barem 15 minuta provesti u vježbanju. Stoga su vježbe i koncipirane u različitim varijantama kako bi svakome bilo moguće provođenje bez obzira na uvjete stanovanja i života. Vježbati se može i u parku, u vodi, sjedeći na stolici..., a sam tip vježbi prilagođava se uvjetima kojima raspolažemo.

Ukoliko žena čuva trudnoću i ne preporuča joj se vježbati, na koji način da ipak nekako "pokreće" tijelo?

- Mirovanje u trudnoći i razlozi za takvu preporuku svakako su značajni i ne ostavljaju mnogo prostora za vježbu. Međutim, procjena fizioterapeuta, u dogovoru s ginekologom i trudnicom, značajno može promijeniti stavove o mirovanju.

Postoje određena stanja kod kojih trudnica nikako ne bi smjela vježbati, primjerice prerano otjecanje plodove vode ili krvarenje s trudovima prije termina. No i tada će kod hospitalizacije biti prisutan određeni fizioterapijski tretman zbog prevencija komplikacija mirovanja.

Vježbe koje se mogu provoditi u mirovanju obično obuhvaćaju vježbe relaksacije i nekih tehnika prilagodbe tijela dugotrajnom ležanju i provode ih educirani fizioterapeuti s kliničkim iskustvom u radu s rizičnim trudnoćama.

Ukoliko ste se i vi odlučili za rekreaciju pod vodstvom Snježane Vojvodić Schuster sve informacije možete dobiti u Makronovi gdje upravo počinje nova sezona rekreacije za trudnice. A želite li saznati više, iskoristite priliku jer Planetopija i Vecernji.hr poklanjaju po dvije knjige Vježbe za trudnice i Vježbe poslije porođaja.

Vježbe za trudnice osvojile su Marija Radulović iz Slatine i Dragana Juren iz Varaždina, dok će Vježbe poslije porođaja na svoje kućne adrese dobiti Sanja Njari iz Kutine i Višnja Troskot iz Splita.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?