Fantastično ljetno osvježenje, voćna izlika da pijete alkohol na plus 35 stupnjeva Celzijevih ili piće samog el diabla?
Eh, sve to je sangria, španjolsko piće od, najčešće, crnog vina (otuda i ime, sangre na španjolskom znači krv), raznog voća i raznih dodataka poput žestokih alkoholnih pića, sokova, začina, šećera...
Inače, divota je ovog pića u tome što je jednako jednostavno za pripremu kao i ukusno, a dodajući namirnice po vlastitoj želji, može postati samo još bolje. Gotovo da ne možete u sangriju staviti pogrešan sastojak, a o vašem ukusu ovisi hoće li ukupan dojam biti više voćni, oštar ili začinjen.
Evo, jedan od recepata (ne “pravi”, najstariji, najtočniji i sl.) sadrži 1 litru crnoga vina, sok dviju iscijeđenih naranči, 4 zrele breskve izrezane na kocke, med ili šećerni sirup, kore 2 limuna, 2 prstohvata cimeta. Na primjer.
No isto tako u sangriju možete nasjeckati i drugo voće, naranče, limune, ananas, dinju, grožđe, mango, lubenicu.
Zasladiti sangriju možete medom, šećerom ili sirupom, možete i naribati ili izblendati koru citrusa. U nju izvrsno paše konjak, amaretto, votka, no ne želite li prije zalaska sunca ležati pod stolom, možda se bolje držati varijante sa sokovima, a izbjegavati oštra pića.Nekoliko je i korisnih savjeta.
Primjerice, zbog bogatstva drugih sastojaka vino ne mora biti skupo. Običan merlot ili španjolska Rioja izvrsni su. Jaki citrusni okus postiže se cijeđenjem citrusa, a da bi se okusi proželi, sangria treba odležati barem nekoliko sati prije konzumacije, može i preko noći. Poslužuje se dobro rashlađena, a volite li bijelu sangriju, birajte bijelo vino koje nema okus po hrastu.
>>Tri vinske čaše za sve prilike
>>10 trikova uz koje ćete lako zavarati ljude da se razumijete u vina