Početkom ove godine na Instagramu je osvanuo novi korisnički profil naziva @pitajdoktora. Grafički minimalističke objave, bijele fotografije s crnim tekstom čija je tematika odgovaranje na pitanja o zdravlju zainteresirale su mnoge i vrlo brzo počele su se širiti internetom, pa ne čudi da ovaj profil danas broji 17,9 tisuća pratitelja.
Kako Super1 doznaje, iza ovog profila stoje četiri liječnika – specijalist obiteljske medicine, specijalizant neurologije, interne medicine te oftalmologije i optometrije. Njih četvero, inače jako dobrih prijatelja, odlučilo je ostati anonimno jer im je prioritet pomoći ljudima, a ne plasirati sebe u javnost.
Ideja je bila stvoriti jedno mjesto na internetu gdje će ljudima stručnjaci odgovarati konkretno i jasno na pitanja o zdravlju, a s obzirom na svoju popularnost, Instagram je idealan za provođenje takvog nečega.
Reakcije ljudi su pozitivne, upita stiže jako mnogo, pa je u planu proširiti tim. Volje, želje i motivacije za pomoći drugima im, kako kažu, ne nedostaje.
Pitanja su zaista raznolika – od onih ozbiljnih vezanih za alergije, neobične kvržice po tijelu, gubitak kilograma do raznih problema, a u moru ovih objava nađu se i neke koje vas mogu dobro nasmijati.
Na Twitteru je pokrenut hashtag #ženeujavnomprostoru: Brojne žene pričaju o uznemiravanju koje su doživjele!
"Kako mogu imati struk kao Barbika?" pitala je anonimna osoba. Tim liječnika rekao je da postoji niz estetskih operacija kojima se to može postići, ali oni to ne preporučuju. "Nije zdravo. Morate naučiti voljeti svoje tijelo i brinuti se o njemu, a najbolji način da to činite je svakodnevna fizička aktivnost kojom ćete postići zavidnu definiciju", odgovorili su.
Drugu osobu interesira točan odgovor na pitanje koje se često postavlja u svijetu zdrave prehrane – kokice iz mikrovalne, da ili ne? Liječnici kažu da problem zapravo nije u samim kokicama kako mnogi misle, već u vrećici u kojoj dolaze. "Vrećice velikoga broja proizvođača sadrže perfluorooktansku kiselinu koja se u nekim studijama povezuje s razvojem bolesti i karcinoma kod ljudi. Ako niste sigurni da vrećica ne sadrži tu komponentu, ne konzumirajte takve kokice."
Najnovije pitanje koje su objavili također je vezano uz nešto o čemu se godinama raspravlja je li istina ili mit – vrijedi li pravilo o pet sekundi za vrijeme kojih će hrana ostati čista kad padne na prljav pod ili je to izmišljotina? Kratko i jasno odgovorili su da je riječ o izmišljotini.
Anthony Hilton, matematičar koji je proveo istraživanje na tu temu, otkrio je za Daily Mail, iako je mogućnost zaraze mala ako pojedete hranu koja je pala na pod, da je sigurnije takve stvari ne jesti. Razloga je više. Prvo, mokre i ljepljive namirnice poput kuhane tjestenine i ljepljivih bombona na sebe odmah navlače bezbroj bakterija, a njih, logično, nikada nije dobro unositi u organizam.
Drugi razlog koji je naveo jest vrsta poda. Većina misli kako su tepisi ti koji sadrže grinje i bakterije, pa im se gadi pojesti hranu koja je pala na njih, ali zapravo su u krivu. "Laminat i pločice puno su gora površina na koju hrana može pasti, imaju više bakterija."
Mnogi stručnjaci napominju i da nije pod jedino mjesto kojeg se trebamo bojati kada dođe u dodir s hranom. Kuhinjske površine i blagovaonski stol puni su bakterija pa ih treba redovito čistiti, a najveći neprijatelj su naše ruke – obavezno ih perite prije svakog obroka.
Izmišljotina je. #pitajdoktora#savjet#hrana#pod#prljavština
A post shared by PitajDoktora (@pitajdoktora) on