Savjet stručnjaka

Vrištav i uporan plač vaše bebe znak je tjeskobe

majka
Autor
Sonja Hoffman
30.10.2012.
u 19:42

Ne čekajte, otkrijte uzrok zbog kojeg vaše dijete lije suze

Sigurno ne očekujete da vaše dijete, dok ga nosite, mazite ili vozikate po parku ne prestaje plakati! Što se krije iza tog neutješnog plača i pokušava li dijete njime nešto reći – pitanja su to koja često muče novopečene roditelje, ali i one s više roditeljskog staža.

Nešto mu treba

Pedijatri upozoravaju da dijete plače kada nešto treba. Roditelji to ne smiju ignorirati.

– Plakanje je uvijek poziv upomoć – tvrdi dr. Dan Levy, profesor opće pedijatrije na sveučilištu Maryland. Bebe, naime, imaju vrlo ograničene mogućnosti privlačenja pozornosti, a plakanje je jedna od njih. Njime se bebe služe da privuku pozornost bližnjih i pokažu im na svoje potrebe. Ipak, sama spoznaja da je plakanje način komunikacije ne pomaže zbunjenim roditeljima shvatiti koje bi to potrebe mogle biti.

No ne postoji jednostavno rješenje. Roditelji jednostavno moraju provjeriti razne mogućnosti da bi došli do uzroka.

Je li beba gladna? Koliko je vremena prošlo od zadnjeg mijenjanja pelene? Je li gladna? Spava li joj se?

– Kada otkriju pravi razlog plača i pažljivo oslušnu bebu, počet će otkrivati razloge uznemirenosti već po samom tonu bebina “glasa” – poručuje dr. Levy.

Većina će roditelja tada prepoznati uzrok plača već po visini glasa, tonu ili upornosti.

– Vrištav, uporan i trajan plač najčešće je znak tjeskobe – otkriva Levy.

Druga je krajnost prigušen, gunđajući tip plača, koji može jednostavno značiti da dijete želi malo pažnje i nježnosti – ističe pedijatar.

Dimni signali

Ipak, umorni od plača beba, roditelji se ponekad, nakon što otkriju da je riječ samo o nedostatku pažnje, odlučuju ignorirati dječji plač. Stručnjaci upozoravaju da tako nešto nije dobro.

– Bebin plač je kao upozoravajući signal detektora dima i ne smije se ignorirati jer vam ide na živce – tvrdi pedijatrica Jan Hunt, autorica knjige “Roditeljstvo od srca”. Ne reagirajući na vrištavi poziv upomoć, bilo da je riječ o strahu da razmaze dijete ili to čine iz čiste frustracije, razvija se bebina nesigurnost, nepovjerenje. – Istraživanja su pokazala da djeca na čiji se plač reagira razvijaju veći osjećaj sigurnosti prema osobi koja ih njeguje – istakla je J. Hunt.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije