Žena (60) iz Ujedinjenog Kraljevstva je 20 godina bila sama i usamljena te je odlučila na aplikaciji za upoznavanje pronaći svog gospodina Savršenog. Na Tinderu je naišla na Mikea Murdyja, 61-godišnjeg pukovnika američke vojske stacioniranog u Velikoj Britaniji. "Poslao mi je video, obučen u svoju uniformu. Izgledao je prilično zgodno", rekla je Mary.
Počeli su razgovarati te je Mike rekao da je njegova žena prije pet godina umrla od raka i da on nema obitelj ni djecu. Čak joj je i poslao sliku sebe i njegove pokojne supruge. Uvjerena da je vojnik stvaran, Mary mu je dala svoju adresu, a nekoliko dana kasnije stigao joj je paket koji je sadržavao ukrasni zlatni cvijet i druge sitnice. U paketu je bila i poruka koja je glasila: "Ti si ta s kojom želim biti, sada i zauvijek. Mike je tvrdio da dolazi iz Nashvillea te je rekao Mary da je na posljednjoj misiji na Kubi prije umirovljenja i da ima životno osiguranje za sebe i svoju preminulu suprugu, a da mu je potrebna njezina pomoć da isplati policu.
Mike joj je poslao video u kojem govori da će mu Mary morati poslati novac sa svog bankovnog računa da bi aktovka s više od 766.000 dolara bila isporučena na njezinu adresu. "Molim te, vjeruj mi u vezi ovoga. Ostvarimo to da bismo mogli zajedno uživati u našoj mirovini", rekao je Mike u jednom videu na kojem je vani u crnoj kapi. Broj bankovnog računa dostavljen je putem aplikacije za razmjenu poruka Signal. Vjerujući da su njegove namjere istinite, Mary je "pukovniku" poslala novac, nakon čega je primila aktovku u kojoj je pisalo da treba poslati još 12.600 dolara da bi dobila šesteroznamenkasti pristupni kod.
Mary je oklijevala, a zatim joj je Mike poslao još jedan video u kojem je bio osjetno agresivniji nego u prijašnjim isječcima. Frustrirani pukovnik rekao je da se čini da je "nesretna" Mary više "usredotočena na novac" nego na njihov odnos. Tako je Mary naposljetku popustila i poslala novac, no počela je sumnjati u sve kada kod nikada nije stigao. Na kraju je otvorila aktovku i otkrila da je bila ispunjena praznim papirima. Mary je tada shvatila da je prevarena. "Nikada u životu nisam bila ovako prevarena", rekla je. Izgubila je oko 25 tisuća dolara svoje ušteđevine. Kasnije je saznala da su Mikeove slike, glas i poruke proizvod AI programa stvorenog da je prevari.
Ovi videozapisi umjetne inteligencije bili su nevjerojatno uvjerljivi zbog realističnih slika i zato što su spominjali ime žrtve kao i njezine nedavne online razgovore s prevarantom, izvijestila je Nacionalna linija za prijevare. "Bilo je srceparajuće. Stvarno je zastrašujuće pomisliti da su upravo stvorili ove videozapise", žalila se Mary, kojoj je bilo previše neugodno da to ikome kaže. Trenutačno radi s Nacionalnom telefonskom linijom za pomoć pri prijevarama da bi vratila novac koji je izgubila. "Ova je prijevara jedna od najsloženijih koje smo ikada vidjeli jer uključuje umjetnu inteligenciju kao i fizičke predmete koji se šalju poštom. Posebno za ljude koji nisu upoznati s umjetnom inteligencijom, razumljivo je da bi mogli nasjesti na takvu prijevaru", rekao je Martin Richardson, stariji partner u tvrtki.
Web stranica američkih veleposlanstava u Ujedinjenom Kraljevstvu objavila je javnu obavijest o kibernetičkim kriminalcima koji se lažno predstavljaju kao vojni službenici da bi prevarili žrtve koje ništa ne sumnjaju. Nažalost, vojna maskiranja nisu jedini način na koji prevaranti koriste AI. U 2023. godini majka iz Arizone tvrdila je da su prevaranti koristili AI za kloniranje glasa njezine kćeri da bi od nje zatražili otkupninu od milijun dolara.
Budala i novac se brzo rastaju...