Znanstvenici sa sveučilišta u Cambridgeu otkrili su da nema poveznice između zasićenih masti i bolesti srca.
Za sve oni koji su, zbog očuvanja zdravlja, pazili na prehranu prema savjetima stručnjaka koji su unatrag deset godina stalno upozoravali da zasićene masnoće mogu uzrokovati mnoge kardiovaskularne probleme, najnovija saznanja mogla bi ostaviti "loš okus u ustima".
Znanstvenici su otkrili da masnoće ne uzrokuju bolesti srca kako se dosad vjerovalo, a takozvane 'zdrave' polinezasićene masti ne sprječavaju kardiovaskularne probleme te poručuju da bi se trebale promijeniti smjernice za "zdravu prehranu", navodi se.
Tim stručnjaka proveo je "meta-analizu" podataka iz 72 istraživanja u kojima je sudjelovalo više od 600.000 sudionika iz 18 zemalja. Otkriveno je da će konzumacija omega 3 masne kiseline pronađene u ribi imati utjecaj na zdravlje srca, dok omega 3 i omega 6 dodaci prehrani nemaju nikakvog pozitivnog učinka na zdravlje srca, navodi se u zaključcima objavljenim u časopisu Annals of Internal Medicine.
- Ova analiza postojećih podataka ukazuje da nema dovoljno dokaza koji bi rekli da je prehrana bogata višestruko nezasićenim mastima i osiromašena zasićenim mastima smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti. Ali potrebna su dodatna i opsežna istraživanja prije nego se donese konačni zaključak, navode znanstvenici.
>>Ovo su četiri najveća mita o kolesterolu
>>Želite zdravo srce? Maknite ove namirnice sa stola
pa naravno