stres i česte promjene

Zašto je koža tinejdžerica tako osjetljiva?

akne, žena (1)
Foto: Thinkstock
15.06.2014.
u 20:40

Koža je za vrijeme srednje škole i fakulteta zaista ranjiva. Provjerite kako pomoći svojoj koži tijekom tog teškog i stresnog životnog razdoblja...

Koža je za vrijeme srednje škole i fakulteta zaista ranjiva. Provjerite kako pomoći svojoj koži tijekom tog teškog i stresnog životnog razdoblja.

Kriza kože: Djelovanje hormona u mladenačkoj epizodi života nije jedini uzrok problema - tu je i stres zbog privikavanja na novu životnu fazu i nove obveze, plus loše navike u prehrani i spavanju. Sve se to može vidno odraziti na koži. Glavni krivac je hormon kortizol, koji naš organizam oslobađa kada smo pod stresom bilo koje vrste - težak ispit ili okončanje emotivne veze.

Stres povećava razinu kortizola u organizmu, što uzrokuje povećanu produkciju masnoće. Posljedično, pore se zatvaraju i stvaraju se akne, čak i kod osoba koje im genetski nisu sklone. Rješenje: Blaži slučajevi pojave akni mogu se spriječiti uz nekoliko jednostavnih izmjena: više sna, manje alkohola i redovna i kvalitetnija prehrana. Ali ako iz bilo kojih razloga ne možete biti pažljiviji prema svom tijelu, povedite računa bar o koži. Jedno od djelotvornih rješenja je i pilula za kontracepciju, koja regulira hormonalnu neuravnoteženost kao najčešći uzročnik pojave akni. Naravno, postoje i druga rješenja. Za početak, to je redovito umivanje lica – ujutro, navečer i nakon fizičke aktivnosti – uz uporabu antibakterijskog preparata za čišćenje.

Dermatolozi posebno preporučuju sredstva koja sadrže dva posto salicilne kiseline, tri posto glikolne kiseline ili ulje čajevca. Jednom dnevno, akni mogu se spriječiti uz nekoliko nanesite na kožu losion s najmanje 2,5 posto benzoil-peroksida i dobro ga utrljajte – tako ćete spriječiti pojavu novih akni. Nakon uporabe ovog losiona, nanesite na lice nemasni losion s glikolnom kiselinom - svako jutro i večer. Pred spavanje, možete nanijeti i kremu za lice koja sprječava lučenje sebuma - jednog od glavnih krivaca za nastanak prištića. U težim slučajevima akni (kronična pojava) najbolje je da se obratite dermatologu koji će vam propisati medikamente za oralnu i topičnu primjenu.

>>Provjerite što se s vašom kožom događa kad navršite 35 godina!

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije