Klub zastupnika SDP-a uputit će u saborsku proceduru svoj prijedlog izmjena Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti te Zakona o trgovini kojima bi se zabranila prodaja energetskih pića djeci i maloljetnicima. S obzirom na to da se ta pića ne proizvode u Hrvatskoj, zabranom njihove prodaje djeci i maloljetnicima ne bi se ugrozila ničija radna mjesta, ali bi akcija rezultirala zdravljem mladeži, poručili su SDP-ovci.
SDP-ova europarlamentarka Biljana Borzan kazala je kako na svakoj limenci energetskih pića piše da se ne preporučuje djeci, trudnicama i dojiljama.
– Upozorava se na opasnost konzumacije, no djeca i mladi svejedno ta pića konzumiraju unatoč opasnostima po zdravlje. Čak 60 posto adolescenata i 18 posto djece redovito konzumira ta pića. Biste li svojoj djeci dali da popiju tursku kavu sa šest kockica šećera, vjerojatno ne biste, a ta su pića otprilike to. Jedno piće u sebi ima šećera u omjeru čak 18 kockica, a prosjek u tim pićima je 80 miligrama kofeina i 27 grama šećera – upozorava Borzan dodavši kako je to problematično na više razina. Osim što loše djeluje po kilažu i utječe na pretilost, konzumirajući to piće u tijelo se unosi velika količina kofeina, taurina i drugih tvari čiji utjecaj na razvoj djeteta tek treba istražiti, mladi se navikavaju na sve slađe okuse, a veliki je problem što je među mladima vrlo popularno miješanje tih pića s alkoholom. Među djecom ispod 12 godina koji su redoviti konzumenti ovih pića, nastavlja Borzan, 60 posto reklo je da ta pića piju zbog slatkog okusa, a 40 posto jer im nedostaje energije.
– Zamislite da djeci od 12 godina nedostaje energije. U kontaktu sam i s prosvjetnim radnicima koji mi kažu da mnoga djeca preskaču doručak i piju samo ova energetska pića – kaže Borzan te dodaje kako mladi u prosjeku popiju 2,1 litru ovih pića mjesečno, a neki čak do 7 litara. Zatražila je, kaže, od ministra zdravstva Milana Kujundžića da djeluje, ali je iz ministarstva dobila odgovor da EU brani bilo kakvu akciju po tom pitanju.
– Provjerila sam u Europskoj komisiji je li to točno, no odgovorili su mi kako to spada u nadležnost država članica te kako nije i neće poduzimati nikakve pravne korake protiv dvije zemlje koje su ovu zabranu uvele, Litve i Latvije – poručila je Borzan.
SDP-ov saborski zastupnik i bivši ministar zdravstva Siniša Varga kazao je kako slijedom svega navedenog SDP planira ovih dana u proceduru uputiti izmjene dva zakona – o ugostiteljskoj djelatnosti te o trgovini – kojima bi se zabranila prodaja energetskih pića djeci i maloljetnicima.
– Postoji strogi režim za prodaju alkohola i cigareta, a smatramo da isto treba biti i s energetskim pićima. Pozivam vladajuće da podrže ovu inicijativu, jer ovo je nadpolitičko pitanje, ovo je pitanje zdravlja naše djece – ustvrdio je Varga.
Iako nisam glasac sdp-a potpuno podrzavam ovu inicijativu. Zastitimo nasu djecu od ovakvih proizvoda koji u ime profita direktno utjecu na zdravlje nase djece a i nas samih.