Zeleni vir i Vražji prolaz neka su od mjesta od kojih zastaje dah i koja se ne zaboravljaju. I to vrijedi za cijelo izletište, a to znači od samog početka jedinstvenog kanjona i tamošnje živopisne skradske munjare, hidrocentrale iz 1922., kojom je započela elektrifikacija Gorskog kotara i Primorja, kod koje se nalazi i Zeleni vir, veleban slap koji se ruši nad strmom, 70-metarskom okomitom stijenom, nezaboravne zelenkaste boje vode i jezera koje nestaje u prostranoj špilji, pa sve do njegova kraja na kojem se nalazi još jedna špilja koju mještani zovu Muževa hižica.
Između tih dviju špilja nalazi se Vražji prolaz, koji sa Zelenim virom predstavlja jedno od najljepših mjesta ne samo u Gorskom kotaru, nego i u cijeloj Hrvatskoj. Čak i u usporedbi s Plitvičkim jezerima i Skradinskim bukom, iako su Zeleni vir i Vražji prolaz široj javnosti neusporedivo manje poznati.
Vražji prolaz izgleda potpuno nestvarno. Riječ je o uskom kanjonu dugom svega stotinjak metara, kroz koji se prolazi stazama, drvenim stubama i mostovima, a izgleda doista spektakularno. Na pojedinim se mjestima kanjon sužava na jedva metar ili dva, dok je na pojedinim mjestima širi, no prolazak kroz kanjon zapravo izgleda kao kretanje preko mostova i uskih prolaza iz jedne galerije u drugu, a svaka je jedinstvena. Ispod je potok Jasla sa svojim jezercima, koji stvara zaglušujuću buku, a to pojačava pomalo zastrašujući dojam.
Vražji prolaz, dakle, nije previše dug, ali je za njegov prelazak potrebno izdvojiti najmanje pola sata ili sat, s obzirom na to da mnoga mjesta tijekom prolaza zahtijevaju posebnu pažnju ili oprez. Na kraju kanjona nalazi se nagrada – Muževa hižica, špilja koja je ime dobila po legendi prema kojoj se ondje u vrijeme navale Turaka skrivalo domaće stanovništvo od osvajača, a vodio ih je “muž”, po kojem je onda nazvana i špilja. Muževa je hižica i stanište čovječje ribice, a temperatura tijekom cijele godine iznosi samo osam stupnjeva Celzijevih.
Posjet Zelenom viru i Vražjem prolazu idealan je izlet za cijelu obitelj. Cijena ulaznice za Vražji prolaz iznosi samo 25 kuna, a besplatan je za djecu do sedam godina. Riječ je o pristupačnom izletištu, do kojeg je moguće doći iz nekoliko pravaca, iako ovdje treba upozoriti da je dotrajalost tamošnje infrastrukture – drvenih stuba, mostova i staza – sve veći problem, o čemu svjedoči i nedavno izvješće stanice Hrvatske gorske službe spašavanja (HGSS) u Delnicama. Početkom tjedna jedan je planinar pao u kanjonu Vražjeg prolaza s visine od 10-ak metara, što je već drugi takav slučaj u posljednja tri mjeseca, zbog čega HGSS poziva na pojačan oprez i nošenje prikladne opreme, gojzerica i zaštitne kacige, nakon čega bi i nadležni trebali pristupiti obnovi dotrajale drvene infrastrukture u ovom jedinstvenom i nezaboravnom izletištu.