Kao dio nedavno objavljenog rada, akademici sa sveučilišta u Kanadi proučavali su 'teoriju niske seksualne želje kod žena u partnerstvu s muškarcima’, odnosno ideju da tradicionalne rodne uloge mogu igrati ulogu u smanjenju spolnog nagona.
Gledajući prijašnja istraživanja o ženskoj seksualnoj želji, istraživači su nastojali objasniti što je želja, zašto je važna i zašto se ponekad gubi. Ono što su otkrili jest da postoji niz čimbenika koji specifično smanjuju želju u muško-ženskim odnosima, kako prenosi Metro.
Sedam mjesta gdje svaka žena želi da je ljubite, a ni jedno nisu - usne!
Njihove četiri hipoteze o tome zašto žene doživljavaju 'nisku' seksualnu želju bile su nepravedna podjela rada u kućanstvu, preuzimanje uloga partnera i majke, objektivizacija žena i rodne norme koje okružuju seksualnu inicijaciju.
Koristeći studiju slučaja kako bi kontekstualizirali svoje istraživanje, autori su ispričali priču o Denise, 42-godišnjoj majci koja se bori sa intimom sa svojim suprugom Jamesom nakon rođenja blizanaca.
Prijašnji problemi s plodnošću doveli su do toga da se seks čini kao reproduktivni čin, a ona je bila ogorčena prema svom suprugu jer nije preuzeo jednak udio kućanskih i roditeljskih obaveza. James je počeo 'kažnjavati' Denise zbog 'uskraćivanja seksa', a kasnije joj je predložio 'žensku Viagru'.
U radu se navodi da je ovo izvrstan primjer kako se niska želja kod žena obično smatra hormonskim ili biološkim problemom, navodeći: “Ideja da želja počiva u pojedincu odražava pogled na seksualnost koji je napredovao posljednjih desetljeća, ali kao takva, Jamesova reakcija nije osobito iznenađujuća ili neuobičajena.”
Autori tvrde da nejednaka podjela rada može utjecati na ženinu želju, bilo zato što radi više posla kod kuće ili zato što se od nje očekuje da obavlja poslove koji se ponavljaju, učestali su ili neugodni.
Zatim se postavljaju druge teorije, a ponajviše da žene doživljavaju smanjen seksualni nagon ako se osjećaju kao majka svog partnera.
“Nepravedno dovođenje žena u ulogu majke, njegovateljice i partnerice pridonosi nižoj želji žena”, objasnili su autori studije pa dodali: “Dok heteronormativnost dijeli žene u uloge njegovatelja općenito, ova skrb također je usmjerena posebno na muške partnere. Njega je kritičan aspekt dugotrajnih i/ili uspješnih veza, ali nejednako podijeljena između žena i muškaraca u međusobnim odnosima.”
Cijelo vrijeme pogrešno sušite posteljinu, stručnjaci tvrde da je ovo ispravan način!
Eh sad,kako znanstvenici to svoje istraživanje"nejednakosti"stavljaju nekadašnji kontekst kada su žene rađale po petoro,šestero djece,radile ručno bez električnih pomagala,radile u kući i na polju,kuhale,spremale,čistile,na potoku prale veš,sušile na peći,peglale,hm,...kakav je bio njihov seksualni nagon i,zaboga,kada su stigle biti i domaćice,majke,i još su se i stigle i pojebati. Očekujem ozbiljno istraživanje tih istih"stručnjaka".