Hrana koju unosite u organizam, mentalno zdravlje i životni stil koji prakticirate imaju, čini se, veći utjecaj na nerođenu bebu nego geni koje bebi prenosite.
Pokazalo je to istraživanje Sveučilišta u Singapuru provedeno na DNK-a uzorcima 237 osoba iz Kine, Indije i Malezije. Studija tvrdi kako se genima može objasniti tek 25 posto epigenetskih varijacija među bebama.
Ostalih 75 posto pod utjecajem je interakcije genetskih razlika i okoliša u kojem je beba smještena prije rođenja tj. uvjetima u maternici, a za koje je odgovorna trudnica.
Razvoj bebe u maternici znanstvenici su usporedili s orkestrom. Pri tome su geni instrumenti, a epigenetske promjene utječu na to kakav će zvuk instrumenti proizvesti, odnosno kako će se beba razviti.
– Na bebe utječu geni koje su naslijediti od roditelja, ali u manjoj mjeri. Veći je utjecaj okolnosti u maternici, kazao je profesor Keith Godfrey sa Sveučilišta u Singapuru, piše TOI.
Epigenetika je znanstvena disciplina u biologiji, odnosno genetici, koja proučava nasljedne promjene u ekspresiji gena koje nisu uzrokovane promjenom u DNK nizu. Povezuje se razvoj bebe u maternici i kasniji rizik od pretilosti i srčanih oboljenja.
>>Otkriveno zašto bebe noću plaču i kad su suhe guze i punog trbuščića
>>Muškarci koji se bore s neplodnošću mogu se izliječiti - rajčicama