EKSKLUZIVNO Novo na hrvatskome tržištu

Megagreen megamin za biljke

VRT-MEGA-TXT.jpg
import
20.06.2006.
u 16:33

Megagreen je jedan od najmlađih rođaka megamina, ali nije namijenjen ljudima, nego biljkama. Zbog toga se, za razliku od drugih starijih i slavnijih mega..., smije prodavati i u nas. Poput megamina i njemu sličnih pripravaka nastalih nanotehnologijom, proizvodi se u Hrvatskoj, a na hrvatsko tržište stiže već s dvogodišnjim istraživanjima u više zemalja, među kojima i u Francuskoj, Italiji, Kini, Indiji, Italiji, Švedskoj, Bugarskoj i drugima te, primjerice, s francuskim i talijanskim ekološkim certifikatima.

O tome proizvodu EC fertilizeru osječkoga Tribomina Talijani ga reklamiraju kao "uno strumento per il futuro" govore kao o "svjetskome novitetu, ekološkome bioaktivnom sredstvu za prihranu bilja preko lista" (folijarna prihrana). Klorofilnome, odnosno zelenom bilju po dosadašnjim istraživanjima bitno povećava rast i urod, a dostatna je 0,3-postotna koloidalna otopina za unutrašnju i 0,5-postotna otopina za vanjsku uporabu. Tako se za sobno bilje i plastenike dodaje 3 g/l, a na vanjskim površinama 5 g/l, a 1 kg/200 l vode u ratarstvu, ovisno o kulturi. Preporučena je doza 600 mg do 2,5 kg po hektaru, a, posebno ističu, ne može se predozirati. Obično se primjenjuje 3-5 puta u razmacima od 10 do 15 dana tijekom vegetacije, ujutro ili navečer.

Proizvode ga od minerala kalcita iz Samoborskoga gorja, nastalog slojevitim okamenjivanjem algi i dijatomeja u Panonskome moru. No u proizvodnji je mnogo važnija primjena tribomehaničke aktivacije (TMA), odnosno mikronizacije, jedinstvenog postupka proizvodnje nanočestica fizikalnim putem. To je izum Tihomira Lelasa, koji mu je - ne jedini - nakon petogodišnjega ispitivanja priznao Europski patentni ured (EPO). Gotovo 200 pripravaka oslonjenih na Lelasove izume na tržištu je dvadesetak zemalja, a nanotehnologija se uvelike koristi u medicini, kozmetici, građevinarstvu, prehrambenoj i drugim industriji te poljoprivredi.

Vrt je već pisao o nekim zanimljivim iskustvima iz pokusa hrvatskih proizvođača s tim prirodnim mineralno sredstvo zbog ubrzane opskrbe biljke hranjivim tvarima povećava urod, za trećinu skraćuje vrijeme vegetacije, povećava otpornost na bolesti i štetnike, smanjuje potrošnju mineralnih gnojiva, pesticida i sličnih sredstava te potrebu bilja za vodom. Uza sve to, poboljšava organoleptička svojstva i količinu suhe tvari u plodovima.

Poput poznatijih, od Tesle i Steinera do najnovijega Radmana primjerice, Lelas je, osim po skandalu s dopuštenjem pa zabranom megamina i neprestanim nagađanjima o njegovoj ljekovitosti, poznatiji i cjenjeniji u svijetu nego doma i sva je perspektiva da će njegov distributer Marijan Hren, direktor Velebita, koji je je na hrvatsko tržište uveo najpoznatije svjetske kompanije i robne marke, u Hrvatsku zaobilazno preko svijeta uvoditi, odnosno uvoziti i hrvatsku pamet.

Želite prijaviti greške?