Prema istraživanju koje su proveli znanstvenici Državnog sveučilišta Arizona koje je objavljeno u časopisu “Biological Trace Element Research” otkriveno je da autistična djeca imaju značajno višu razinu brojnih toksičnih metala u krvi od ne-autistične djece, prenosi NaturalNews.
Istraživači su testirali krv i mokraćne razine različitih toksičnih teških metala kod 99 djece u dobi između pet i 15 godina. 55-ero djece imalo je autizam, a 44-ero nije. Skupine su bile razvrstane slično po dobi i spolu.
Otkrili su da autistična djeca imaju 41 posto veće razine olova u krvi i 74 posto višu razinu u urinu od ne-autistične djece. Njihove mokraćne razine volframa su bile 44 posto veće, razine talija su bile 77 posto veće, a razine kositra su bile 115 posto veće.
- Znali smo da izloženost olovu čini da ljudi gube IQ bodove, a očito je da to može izazvati autizam - navodi vodeći istraživač James Adams, dodajući kako je studija pokazala i da su osobe s najvišim razinama autizma najmanje u stanju izbaciti ove teške metale.
Iako se autizam od većine stručnjaka tretira kao nasljedni poremećaj, sve je više dokaza da postoji veza između različitih ekoloških čimbenika, poput toksične izloženosti, i pojave autizma.
>>\'Hoćemo li odsad sramežljivu djecu promatrati s oprezom?\'