Iako vam vaša četkica za zube golim okom izgleda sasvim dobro, imajte na umu da prosječna četkica sadrži 10 milijuna bakterija, uključujući Escherichiju coli i stafilokok, pokazalo je istraživanje sa sveučilišta u Manchesteru.
Kakvo je stanje u ustima?
U ustima se nalazi između 100 i 200 bakterija. "U neopranim ustima može biti mikroba koliko i na podu kupaonice", rekla je protetičarka Ann Wei iz San Francisca. Vaša je četkica za zube poput magneta za bakterije, a skuplja ih iz nekoliko izvora.
Držite li četkicu na umivaoniku, na nju padaju čestice dok perete ruke. Ista je situacija i s puštanjem vode u WC-u. Bakterije i virusi tada ostaju dovoljno dugo u zraku da se slegnu po cijeloj kupaonici. Istraživanje je pokazalo da bakterije, koje prouzročuju dijareju, nakon puštanja vode "odlete" i do 25 centimetara u zrak, piše The Huffington Post.
Stručnjaci savjetuju i da četkice svih ukućana ne stoje u istoj čaši jer se tako lakše mogu prenositi bakterije, a to nije dobro, pogotovo ako je netko od članova obitelji bolestan.
Kako održati četkicu čistom?
- svaka tri, četiri mjeseca kupite novu četkicu
- koristite se pravom pastom za zube, neke od njih bolje ubijaju bakterije u ustima
- ne dijelite svoju četkicu s drugima
- čistite četkicu, umočite je katkada u tekućinu za ispiranje usta, pogotovo ako vam je četkica pala na pod
- spuštajte dasku WC-a kada puštate vodu
- čuvajte četkicu na mjestu na kojem ima zraka umjesto u plastičnim spremnicima
>> Ovo ne biste smjeli raditi nakon što ste oprali zube!
>> Istraživanje: 1,4 posto ispitanika uopće ne pere zube
a kako da obrišem drekec sa školjke ako je poklopac spušten?