Kemikalije koje se mogu pronaći u pasti za zube, sapunu, plastičnim dječjim igračkama, deterdžentu... povezuju se s neplodnošću kod muškaraca.
Ovo je prvi put da su znanstvenici utvrdili direktnu vezu između kemikalija koje se nalaze u svakodnevnim proizvodima i utjecaja na spermu čovjeka.
Odnosno, utvrdili su da 1 od 3 kemikalije koje su dosad kvalificirane kao netoksične usporavaju spermije, onemogućuju im kretanje i utječu na to da oni preuranjeno otpuste enzime koju su ključni da bi spermij uopće mogao penetrirati i oploditi jajnu stanicu. Sperma zbog toga postaje neupotrebljiva, a sve je veći broj slučajeva neplodnosti kod muškaraca, piše The Independent.
– Ovo je prvi put da smo dokazali na direktnu vezu između izloženosti kemikalijama koje oštećuju hormonski sustav, a nalaze se u industrijskim proizvodima te utječu na funkciju sperme čovjeka – kazao je profesor Niels Skakkebaek iz Sveučilišne bolnice u Kopenhagenu u Danskoj.
Istraživanje je objavljeno u publikaciji The EMBO Journal, a proveo ga je Timo Strünker iz ustanove Centar za napredne europske studije i istraživanja iz Bonna u Njemačkoj.
U istraživanju je utvrđeno da 30 od 96 kemikalija koje pronalazimo u gotovo svakom kućanstvu imaju direktan utjecaj na protein "catsper" koji kontrolira pokretnost spermija, odnosno mogućnost plivanja i mogućnost spermija da penetrira u jajnu stanicu i oplodi je. Ono što je znakovito je da je za reakciju kod spermija bila dovoljna mala količina tih kemikalija, odnosno manje nego li se dosad mislilo.
Bitno je i napomenuti da je riječ o kemikalijama koje su dosad kvalificirane kao netoksične, a znanstvenici smatraju da su pronašli način kojim će utvrditi koja je to točna količina na koju sperma reagira te "natjerati" regulatorne europske organe da njihovu upotrebu i/ili količinu u proizvodima ili zabrane ili ograniče.
>>Muškarci koji se bore s neplodnošću mogu se izliječiti - rajčicama
>>Životni stil trudnice utječe na nerođenu bebu više nego geni