Upozorenje

Previše paracetamola može oštetiti bubrege i jetru te raskrvariti želudac

Dr. Boro Nogalo, ravnatelj Dječje bolnice Srebrnjak, referentnog centra za alergologiju
Foto: Davor Puklavec/PIXSELL
04.12.2015.
u 12:14

Naši liječnici tvrde da su posljedice već dugo poznate i da je važno držati se uputa

Paracetamol može izazvati cijeli niz neželjenih posljedica, osobito kod djece, upozoravaju ovih dana svjetski mediji. Jedno od najjasnijih upozorenja roditeljima stiglo je od britanskog Kraljevskog koledža za pedijatriju i Kraljevskog farmaceutskog društva.

Prva linija

Roditelje su upozorili da ne koriste lijekove na bazi paracetamola za skidanje temperatura koje u osnovi i ne bi trebalo skidati jer pretjerana, prečesta i nepotrebna uporaba paracetamola može kod djece znatno povećati rizik od astme te oštećenja jetre i bubrega, ali i od srčanih bolesti. Britanski stručnjaci naglašavaju da bi roditelje trebalo temeljito educirati o tome kada i kako koristiti ovaj lijek, odnosno kako svesti njegovo korištenje na nužan minimum.

Dvoje znanstvenika s Novoga Zelanda prije dva mjeseca pozvalo je tamošnje vlasti da uvedu bolju kontrolu prodaje lijekova na bazi paracetamola. Oni su naglasili da je u razdoblju od 2007. do 2012. godine čak 23% slučajeva trovanja lijekovima bilo upravo trovanje paracetamolom. Jedna od alarmantnih pojava na koju su upozorili jest i to da se mlađi tinejdžeri paracetamolom pokušavaju ubiti, odnosno korite ga kao sredstvo za suicid. Vlastima su predložili da uvedu ograničenja na kupnju ovoga lijeka.

Američki znanstvenici sa Sveučilišta u Ohiju proveli su istraživanja i zaključili da paracetamol, koji vrlo dobro ublažava bolove, istodobno znatno reducira i osjećaj zadovoljstva pa oni koji ga uzimaju mogu vrlo lako primijetiti da nakon uzimanja nekoliko tableta postanu emocionalno "tupi". Naglašavaju da su tijekom opsežnih istraživanja utvrdili da paracetamol djeluje negativno na procesuiranje pozitivnih, dobrih emocija.

Hrvatski liječnici, međutim, uzbunu zbog paracetamola smatraju pretjeranom. Moguće posljedice tog lijeka dugo su već poznate i zato je važno držati se propisane doze, ističu. Pedijatri u Dječjoj bolnici Srebrnjak nisu čuli za slučaj prekomjernog konzumiranja paracetamola u pedijatrijskoj praksi u RH. Roditelji se ipak educiraju prije no što djeci daju lijekove, ne čine to olako, a i hrvatska primarna zdravstvena služba tu ipak dobro djeluje, što god netko mislio.

– Svaki lijek donosi i koristi i štetu i zato se propisuju doze koje najviše koriste, a najmanje štete. Stoga je važno držati se uputa za doziranje koje je propisano prema kilaži djeteta. U slučaju paracetamola to je do 15 miligrama po kilogramu tjelesne težine, u tri do četiri doze. Paracetamol je u pedijatriji prva linija, lijek koji se prvi uzima kad je riječ o povišenoj tjelesnoj temperaturi i neugodnim pojavama zbog infekcija. Uzimajte i vitamine u pretjeranim količinama pa će biti posljedica! – objašnjava dr. Boro Nogalo, ravnatelj Dječje bolnice Srebrnjak.

Astma u porastu

S obzirom na to da je riječ o središnjoj pedijatrijskoj ustanovi za liječenje bolesti dišnog sustava i referentnom centru za kliničku alergologiju djece u RH, zanimalo nas je njegovo mišljenje o tvrdnji da paracetamol povećava rizik od astme.

– Astme i sve vrste alergija u porastu su među djecom općenito u svijetu, zbog niza životnih čimbenika, a činjenica je i da gotovo sva djeca uzimaju paracetamol kod vrućice. Dakle, veza je neizbježna ako se kliničko ispitivanje tako postavi, a u tom su ispitivanju uspoređivali povećan broj astmatičnih epizoda tijekom uzimanja paracetamola – kaže dr. Nogalo.

Teško je dokučiti je li možda riječ o još jednom pokušaju protjerivanja jeftinog lijeka s tržišta, kako je to bilo s penicilinom, no sigurno je da se s lijekom ne smije pretjerati.

>> Od lažnih lijekova u kojima su olovo, arsen, boja za ceste... umre milijun ljudi godišnje

>> Lijekovi od konoplje koštaju od 200 do nekoliko tisuća eura

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?