poslodavci reagiraju

'Dali smo u HGK u 20 godina 3 milijarde kuna za loš posao'

hgk
Foto: Petar Glebov/PIXSELL
1/2
13.11.2013.
u 13:44

Vlade su podržavale isisavanje novca iz gospodarstva jer nisu mijenjale zakon, tvrdi Lovrić

Na dan kada je priveden Nadan Vidošević poslodavci se pitaju kako će Hrvatska gospodarska komora nastaviti rad i tko je odgovoran za netransparentno trošenje enormnih količina novca u posljednjih 20 godina.

Trošenje pod nadzor

Samo od 2010. do 2013. godine Hrvatska gospodarska komora potrošila je proračunom 870 milijuna kuna, a poslodavci upozoravaju da im je naknadama u obliku članarina i komorskih doprinosa isisano 150 milijuna kuna godišnje u posljednjih 20 godina, što bi značilo ukupno oko tri milijarde kuna.

– Vlade su slijepo podržavale takvo isisavanje. Odgovorno tvrdim da se HGK protuzakonito financirao godinama jer su se trebali odlučiti između doprinosa i članarine, a ne donijeti oba nameta. Ali to su vladajući propuštali kazniti – komentira Petar Lovrić te ističe da Hrvatska udruga poslodavaca nije ni za gašenje Komore ni za eksperimentiranje modelima članstva poput predloženog dobrovoljnog plaćanja članarina.

Međutim, iako nisu za njezino gašenje, poslodavci inzistiraju na tome da se postavi sustav kojim bi se uspostavila kontrola nad trošenjem novca u HGK.

– Nije se ostvarivala komunikacija s gospodarstvom, nego je 150 ljudi privatiziralo Komoru i klaustrofobično se zatvarao sustav da se ne bi moralo dijeliti novac s drugima – prozvao je Lovrić.

Ono što poslodavcima najviše smeta jest činjenica da Komora nije obavljala dva osnovna zadatka zbog kojih je i osnovana, a to je priprema strategija i otvaranje prostora za vanjsko-trgovinski nastup. Njihov je dojam da su se predstavništva u svijetu otvarala kampanjski i uglavnom da bi se nekome osigurala sinekura. Takvom netransparentnom radu pogodovao je, kažu, zakon koji je omogućio da vrh bira bazu koja ga kontrolira. A zakon kaže da je članstvo obvezno za sve tvrtke, od kojih većina, točnije one koje imaju do 7,5 milijuna kuna prihoda, tijekom godine plaćaju godišnju članarinu od 600 kuna te još 0,005 posto prihoda za doprinose.

Normalno posluju

Iz financijskih izvješća HGK ne vidi se puno, osim da se većina novca troši na zaposlenike. Naime, tijekom 2013. od ukupno 208 milijuna kuna, koliko Komora namjerava potrošiti, čak će se 81,5 milijun kuna izdvojiti za plaće, a još 17,5 milijuna kuna za materijalne rashode povezane sa zaposlenicima. HGK je u kratkom priopćenju istaknuo da unatoč uhićenjima sustav funkcionira normalno te je najavio da će se u srijedu sastati Nadzorni i Upravni odbor.

Komentara 47

ZB
zbuniceva
14:21 13.11.2013.

Svi se s pravom ljute na Vidoševića ppd pretpostavkom da mu se dokaže da je umočio. Nitko ne komentira glavni problem koji je najbolje napisati kao " svi smo mi Vidoßević" jer teško je povjerovati nakon Sanadera, Carine, HACa ii svih ostalih da svugdje nije tak kak se čini da je bilo u HGK i HACu, svi koji su našli Zakonom propisani model prisilne paušalne naplate su procvali na sličan način, pitam se kak taj ZAMP troši svoje zakonom propisane prikupljene milione a obična je udruga i nikom odgovorna, slično da ne zaboravimo kao sportska HOO.

Avatar ludi kekec
ludi kekec
14:17 13.11.2013.

tvrdnja da poslodavci nisu za gašenje hgk je čista izmišljotina - VELIKA VEĆINA - barem 90% vlasnika malih firmi je apsolutno za ukidanje ove besmislene institucije od koje nemaju baš NIKAKVE koristi. jedino 10 5 velikih firmi ima koristi odd hgk - to su oni koji putuju sa vidoševićem po svijetu i sklapaju velike poslove

EU
eurobanana
14:10 13.11.2013.

Uhapsili LOPOVA a izabrali novog LOPOVA na kojem se vodi kaznena prijava do petka..onda je u HGK izvaredna sjednica ali do tada je sef lopov

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije