Vladimir Gredelj
Autor
Vladimir Gredelj

Predsjedniče, priznajte pogrešku

josipović (1)
Ivana Ivanović/Pixsell
02.08.2010. u 12:00

Matvejević je toliko zaokupljen promocijom da je spreman žrtvovati ugled vlastite zemlje.

U povodu pisma europskih intelektualaca objavljenog 24. srpnja u “Le Mondeu”, u kojem izražavaju zabrinutost za sudbinu Predraga Matvejevića , predsjednik Ivo Josipović tim je novinama uputio pismo u kojem ih informira o golim činjenicama, te zaključuje kako je “iznenađen što prije apela njegovi potpisnici nisu smatrali potrebnim provjeriti okolnosti slučaja i konzultirati nadležne sudske vlasti, čime bi se izbjeglo nepotrebno uzbuđenje”.

Reakcija hvalevrijedna , no istodobno tjera na postavljanje nekoliko dodatnih pitanja. Prije svega, pitanje je zašto nam se predsjednik čudi, kada ni sam nije provjeravao koga postavlja za osobnog izaslanika. Očito su svi, osim sudbene vlasti bili impresionirani Matvejevićevom “veličinom“ i bili spremni postupati ne po principu – svi su građani pred zakonom jednaki, već po onoj orvelovskoj – svi su građani jednaki, samo je Matvejević jednakiji od drugih.

Zaboravlja se da se nije sudilo Matvejevićevoj “veličini“, već njegovom djelu. Pitanje je i zašto pismo samo “Le Mondeu“, zašto ne i “Corriere della sera“ koja ga je usporedila s Orhanom Pamukom i svima drugima uključenim u naricanje nad sudbinom Matvejevića i zgražanje nad hrvatskim pravosuđem. S druge strane, teško je sumnjati u čovjeka u kojeg ne sumnja niti predsjednik države iz koje dolazi, koji ga je krajnje nekritički imenovao svojim izaslanikom u silnoj želji da popravi “grešku“ vlastitog pravosuđa, kojeg je jedan nezanemarivi dio hrvatskih medija promovirao u hodajući spomenik.

Kako kod takvih okolnosti očekivati od istinskih intelektualaca da shvate da je njihov kolega običan lažov, do te mjere zaokupljen vlastitom promocijom, da je spreman žrtvovati ugled vlastite zemlje. Uostalom, zašto prozivati one koji su u osnovi nasamareni, kojima je podmetnuto, a istodobno ne prozvati one koji stoje iza podmetanja, prije svega Matvejevića.

Lakše je prozvati “Le Monde“ nego smijeniti Matvejevića i reći mu što ga ide. Možda čovjek dobro piše, ali i takvi imaju dužnost poštovati pravni poredak države čiji je državljanin. Neka proba u Italiji izjaviti da ne poštuje talijanske sudove pa da vidimo hoće li ga Berlusconi postaviti za svog osobnog izaslanika.

Predsjedniče, nije ključno je li presuda pogrešna, pogrešnih presuda ima na žalost previše. No, sudbena vlast ima više instanci, upravo zato kako bi se greška na nekoj od viših instanci mogla popraviti. Vaš osobni izaslanik je demonstrativno odbio žaliti se riječima: “Ne želim se žaliti jer bih time priznao sud kojemu se obraćam”.

Treba li vam prevoditi da to znači da ne priznaje pravni poredak države kojoj ste na čelu. I sada dolazimo do ključnog pitanja? Jeste li to znali prije njegova imenovanja osobnim izaslanikom! Želim vjerovati kako niste imali tu spoznaju, pa se sve može ispraviti smjenom savjetnika i razrješenjem dužnosti Matvejevića. No, ako ste znali i imenovali ga, značilo bi to da se slažete s njegovim protuustavnim stavovima.

Zaključimo, ako ga smijenite, sve se može shvatiti kao vaša greška, no ako ga ostavite, onda je to vaš stav. U tom slučaju se s pravom postavlja pitanje vašeg moralnog kredibiliteta za dalje obnašanje dužnosti predsjednika RH.

Komentara 36

DU
Deleted user
18:18 02.08.2010.

Gledah maloprije \" Hrvatsku uživo\" i voditeljicu A. Jelinić kako veliča lik i djelo Matvejevića i neumorno i nemjerljivo mu podilazi ne upadajući mu u riječ i ne trepće slušajući njegove riječi koje \"cijenjeni akademik\" započinje srbizmima brzo se ispravljajući u nekoliko navrata. Hrvatska dalekovidnica ? Ma haj\'te molim vas !

IG
igor10zg
11:07 03.08.2010.

Matvejević je bio i ostao jugo-govno koje podupiru isto takova jugo-govna! Ništa nova pod kapom nebeskom!

GB
gojko boric
18:23 02.08.2010.

Predrag Matvejević je po nacionalnosti \"Jugoslaven\". I ne samo to nego ideolog jugoslavenstva . O tome postoje brojni njegovi članci i knjige, primjerice \"Jugoslavenstvo danas\" . Stoga on ne priznaje pravosuđe jedne države protiv koje je uvijek bio. Ne trebaa se čuditi njegovu klevetanju Republike Hrvatske koju bi on, kad bi mogao, najradije izbrisao sa zemljovida . No ako posjeduje hrvatsku putovnicu, ( pretpostavljam uz još neku ) onda se mora pokoravati odlukama hrvatskoga pravosuđa . Ili možda ne ako se drži one njegova velikog uzora J.B. Tita : \"Priznajem samo sud svoje Partije\". A Matvejevićeva \"Partija\" je nepostojeća Jugoslavija . Zna se također da je kazna koju je s pravom dobio zastarjela zbog \"šlamperaja\" hrvatskih sudova . Međutim , Matvejević traži \"mučeništvo\" kako bi zadržao svoju \"slavu\" u inozemstvu . Oni koji se u inozemstvu zauzimaju za njega ne znaju o čemu je riječ ili mu slijepo vjeruju, a on je poznat po svojim lažima o sebi i Hrvatskoj . Njegova najprevođenija knjiga \"Mediteranski brevijar\" u stvari je samo kopilacija tekstova drugih autora . Ništa trajno vrijedna za hrvatsku književnost nije ostavio taj potomak jednog Rusa i jedne Hrvatrice . Kad Matvejević nestane iz medija bit će zaboravljen . I njegova \"slava\" iz bivše propale države bila je u funkciji njezina održanja . Pisao je pisma na razne institucije i funkcionare, navodno u korist progonjenih i potlačenih, ali to njima nije koristilo, obratno , dobro je došlo tadašnjem režimu da se pred strancima hvali kako tolerira jednog \"disidenta\" . Jer Matvejevićnije bio ništa drugo nego dežurni \"režimski disident\" , nešto što je protutrječno samo po sebi . Mesić mu prišio na nejunačka prsa nekakva hrvatska odličja čime je osramotio sebe i Hrvatsku . Čudi me da ih je Jugoslaven Matvejević uopće htio primiti . Valjda se time htio narugati svima onima koji su zaslužili, ali nisu dobili ni jedno hrvatsko odličje . Smiješna je ta država koja nagrađuje svoje smrtne neprijatelje Možda bi Hrvatska po tome trebala ući u Guenosseovu \"Knjigu rekorda\" po gluposti .

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?