TRAŽE IZMJENU

Glazbenici ujedinjeni protiv Stožera: 'Ta je odluka nepravedna, publika se ucjenjuje!'

Zagreb: Ministrica Nina Obuljen Koržinek održala sastanak s umjetničkim udrugama o autorskim pravima
Foto: Dalibor Urukalovic/PIXSELL
1/3
10.07.2021.
u 15:37

Domaći glazbenici tako od Vlade traže plaćanje testova koji su uvjet za održavanje koncerata, sve dok je ta mjera na snazi. U suprotnom, smatraju kako je mjeru potrebno odgoditi na minimalno 30 dana do postizanja dogovora oko održivog rješenja za sve zainteresirane strane

Hrvatski glazbenici i organizatori koncerata zatražili su da se izmijeni, kako kažu, nepravedna odluka Nacionalnog stožera Civilne zaštite i da se za publiku osiguraju besplatni antigenski testovi ili da se ta mjera do daljnjega odgodi na 30 dana.

Smatraju da se odlukom Stožera necijepljen dio publike "ucjenjuje" plaćanjem antigenskih testova bez kojih ne mogu doći na koncerte, iako su karte za njih kupili prije donošenja te mjere.

Iz Udruge glazbenih menagera i organizatora upozorili su i da se, zbog trenutačnih odluka Stožera, veliki broj zakazanih nastupa otkazuje ili ih je u startu nemoguće organizirati.

"Izvođačima i organizatorima najviše je u interesu da se na njihovim koncertima osigura maksimalna zaštita zdravlja svih prisutnih i da se time osigura nesmetana realizacija koncertnih aktivnosti. U tom smislu, izvođači i organizatori podržavaju zahtjev za antigenskim testovima, no budući da ta odluka generira ozbiljne troškove publici, smatramo minimumom korektnosti da za nju snosi trošak onaj koji ju je i donio", rekao je predsjednik Hrvatske glazbene unije Nikša Bratoš u subotu.

Riječ je o inicijativi koju podupire oko 50 poznatih glazbenih imena.

Domaći glazbenici tako od Vlade traže plaćanje testova koji su uvjet za održavanje koncerata, sve dok je ta mjera na snazi. U suprotnom, smatraju kako je mjeru potrebno odgoditi na minimalno 30 dana do postizanja dogovora oko održivog rješenja za sve zainteresirane strane - publiku, izvođače, organizatore, Vladu i Stožer.

Bratoš je istaknuo da je proteklo razdoblje bilo najteže u povijesti za glazbenu i koncertnu industriju, a Vlada im je "minimalno pomogla" unatoč tome što su branša koja u normalnim okolnostima u jednoj godini akumulira potrošnju veću od 10 milijardi kuna, od čega izravnu korist ima upravo država.

"Kao značajnom gospodarskom subjektu, već nam mjesecima prijeti kolaps, stoga tražimo od Stožera civilne zaštite da, ako ostaje pri odluci obveznih antigenskih testova, prihvati zajednički zahtjev izvođača i organizatora, uobličen kroz inicijativu Ministarstva kulture i medija, o nužnom uvođenju odgode mjera koje generiraju nove i neplanirane troškove", rekao je Bratoš. 

Dodao je kako se takvim potezima dodatno udaljuje i publiku od izvođača, čije nastupe čekaju više od godinu dana i koji simboliziraju povratak normalnog društvenog života.

Domaće glazbenike smeta i to što se u javnosti uporno potiče stav o rizičnosti koncerata na otvorenom, uz potpuno pridržavanje mjera, dok se na javna okupljanja drugog tipa, poput krcatih plaža, gledanja nogometnih utakmica i okupljanja u izbornoj noći gleda blagonaklono. 

Naglasili su da se izvođači ne protive strogim protuepidemijskim mjerama kojima se štiti zdravlje okupljenih na koncertima, štoviše, na svojim društvenim mrežama redovito pozivaju građane da se odazovu cijepljenju.

No, pokretanjem te inicijative glazbenici žele ukazati na nelogične i dvostruke kriterije lokalnih stožera koji predstavljaju dodatan udarac na branšu na koju je pandemija imala razarajući učinak.

Izvođače i organizatore koncerata neugodno je iznenadio i službeni dopis ministrice turizma Nikoline Brnjac uredima turističkih zajednica u kojima na njih apelira da odgode sva ona događanja koja nisu nužna.

"Osim što se tim neobičnim potezom uplela u resor drugog ministarstva, time je neizravno poručila kako kulturno - scenska i glazbena događanja mogu ugroziti sezonu, što je u potpunosti netočno. Tako primjerice, nakon održanih koncerta, dosad nijednom nije zabilježen povećani broj zaraženih osoba na određenom potvrđuju što potvrđuju brojna istraživanja, i kod nas i u svijetu", poručili su glazbenici koji očekuju razumijevanje Vlade i Stožera, a ne opstrukciju i dodatno otežavanje rada.

VIDEO: Severina više ne prati Igora na Instagramu, a on je obrisao sve zajedničke fotografije 

 

 

Ključne riječi

Komentara 2

KA
kantalonac
22:31 10.07.2021.

Kad je proglaseno izvanredno stanje, onda vlada ima i nekakve obveze prema narodu, a ovako, imamo izvanredno stanje, ali nemamo obaveza prema ugrozenim ljudima. Dakle, uzet cu vam, ali vam ne moram i vratiti.

KA
kantalonac
22:28 10.07.2021.

Svi ovi prijedlozi, pregovaranja i prigovaranja su u osnovi samo da vrijeme prodje. Naime, svi znamo da se od pocetka pandemije provode mjere koje su de iure i de facto mjere koje se provode u IZVANREDNOM STANJU. Odnose se na potpuno ogranicavanje judskih prava i sloboda u pogledu slobode kretanja, nacina zivota kroz izricite zabrane, nacina ponasanja u i na javnim povrsinama itd, itd. Takve mjere mogu se i smiju donijeti jedino vecinskom odlukom parlamenta na prijedlog vlade. E sad ono najbitnije. Vlada je, koristeci strah i panicne informacije odlucila oforniti "strucni stozer", kojem je zapravo ustavnim prevratom dala ovlasti koje nema niti ona sama, a niti parlament i predsjednik. I svi smo sagnuli glave i ponizno postivali odluke tijela koje bi trebalo biti zapravo savjetodavno tijelo vladi u upravljanju drzavom u tim okolnostima, a ne da vlada preko njih upravlja drzavom. A zasto to tako rade, e pa zato kad nesto krene krivo, onda ce reci - pa to su bile odluke stozera, a ne vlade. A ako krene nabolje, reci se - e pa upravlja stozerom koji samo provodi njene odluke. Kad jednog dana krenu tuzbe zbog izgubljenih poslova, imovine, zivota, sta mislite koga ce vlada okrivljavat, pa one koji zapravo i nemaju zakonite ovlasti u izvanrednim okolnostima. Opet nitko kriv. Inace, na strani sam znanosti i podrzavam cijepljenje, ali nisam na strani kradljivaca ustava.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije