Sinoć je emitirana prva ovogodišnja emisija popularnog kviza "Tko želi biti milijunaš" u kojem se od 2023. nagrad dijeli u eurima. Korisnici društvenih mreža nisu baš dobro primili vijest da je odsad glavna nagrada 150 tisuća eura, što je više od dosadašnjih milijun kuna. Smatrali su kako ime kviza više nema smisla. Naravno, Hrvatska nije prva zemlja koja je promijenila iznos nagrade, stoga je zanimljivo vidjeti iskustva iz drugih zemalja.
Podsjetimo, kviz “Tko želi biti milijunaš?” počeo je u Velikoj Britaniji 1998. godine, a do sada se emitirao u više od sto zemalja. Bez obzira na ime, u nekim zemljama dijelilo se puno manje od milijuna. Primjerice, u albanskoj i kosovskoj verziji ovog kviza najviša nagrada bila je samo 50 tisuća eura. U Bugarskoj glavna nagrada je 100 tisuća leva, odnosno 51 tisuća eura, a u Grčkoj je, kao i u Sloveniji, top nagrada 100 tisuća eura. Slovenija je 2007. svoje iznose u slovenskim tolarima prilagodila eurima prilikom ulaska u eurozonu. Iznos nagrade od 62.593 eura (15.000.000 slovenskih tolara) uvećan je i ona od tada iznosi 100.000 eura. Međutim, nakon prelaska na euro, zemlje poput Litve, Estonije, Slovačke i Latvije prekinule su s emitiranjem popularnog Milijunaša.
Postoje i primjeri zemalja koje su podigle svoje nagrade. Najbolji primjer je Njemačka, u kojoj je do ulaska u eurozonu odgovor na 15. pitanje donosio milijun maraka, a sada je milijun eura. U Belgiji je prije eurozone top nagrada bila 20 milijuna franaka, odnosno 400 tisuća eura. Danas se za milijun eura još igra i u Austriji, Italiji, Nizozemskoj i Španjolskoj. U Mađarskoj se “Milijunaš” emitirao do prije četiri godine, a tamo se igralo za 50 milijuna forinti, odnosno 125 tisuća eura. U susjednoj Srbiji od jeseni se vratio i "Milijunaš",a glavna nagrada je 5 milijuna dinara, što je oko 42 tisuće eura, dakle više od 3 puta manje nego kod nas.
Poznato je da je jedina koja je dosad kod nas uspjela osvojiti milijun kuna Mira Bičanić, kojoj je to uspjelo 14. lipnja 2003., nakon što je znala da je voditeljica Sandra Antolić trčala pariški maraton. Osim nje, milijunsko pitanje otvorilo je još sedmero natjecatelja. Prvi kojem je to uspjelo bio je Damir Pahić, koji je 17. listopada 2002. odgovarao na sad već glasovito pitanje o tome kako se pravilno piše Roland Garros.
Posljednji put otvaranje milijunskog pitanja vidjeli smo 22. studenoga 2009. godine. Profesor povijesti i zemljopisa iz Velike Gorice Nenad Mudrinić odustao je na pitanju “koji je od navedenih kemijskih elemenata najmanje zastupljen u ljudskom organizmu?”. Ponuđeni odgovori bili su sumpor, kalcij, ugljik ili cink. Mudrinić je odustao i dobro da je to napravio jer je mislio da je točan odgovor sumpor, a radilo se o cinku. Dobitnika nagrade od 250 tisuća kuna ima 40-ak, a nakon povratka “Milijunaša” na HRT pitanje za 500 tisuća kuna otvoreno je dva puta.
VIDEO Vjekoslava Huljić: "U pjesmi sam ograničena, a u knjizi se mogu otkačiti i izmišljati do mile volje"
Pa ako je kviz MILIJUNAŠ onda glavna nagrada mora biti MILIJUN nečega ! Ako je sada naša valuta EURO sve je jasno.Gospodo isprsite se !!!! P.S. HRT ubire pretplatu i masovno oglašava,puno reklamira.Pogledajte kakve filmove i kakve serije emitira u Jesensko- zimskoj šemi ! Same reprize !!! Sram ih može biti,hvala dragom Bogu na HBO .