Godišnje se doba i kalendarski promijenilo, a gledatelji domaćih televizija već neko vrijeme imaju priliku uživati u novim serijama i emisija. Jesenske sheme TV kuća donijele su nam novi raznovrsni sadržaj, a na HRT-u s prikazivanjem je počela i nova emisija o znanosti. "Svijet znanosti" emitira se srijedom na Drugom programu od 16:20, a vodi je Stephanie Stelko. Stephanie smo već imali prilike upoznati kao novinarku i urednicu i to baš kroz obrazovne i znanstvene teme, a u najavi emisije još je jednom istaknula koliko su ove teme važne. "Znanost, tehnologija i priroda nisu samo od iznimne važnosti za naše živote već mogu biti i itekako zabavne. Drago da mi je da ću sudjelovati u realizaciji emisije koja će donositi najzanimljivije znanstvene priče sa svih kontinenata, pa i šire", poručila je voditeljica uoči prve emisije, a sada je kroz razgovor otkrila kako se snašla u ovoj ulozi, koja grana znanosti je njoj najzanimljivija i što misli kojim se temama mediji bave premalo.
Trenutačno vas imamo priliku gledati u ulozi voditeljice emisije "Svijet znanosti". Kako ste se našli u ovoj ulozi i, s obzirom na to da je prva emisija iza nas, kako se u njoj osjećate?
Zadovoljna sam prvom emisijom. Dakako, svaki put kada se nađete u nekoj novoj ulozi i s novim timom, potrebno je neko vrijeme do stopostotnog uigravanja, ali svi smo međusobno ''kliknuli'' i mislim da smo već u prvoj emisiji odradili odličan posao.
Jeste li imali tremu?
Ovo je rijetka prilika u kojoj mogu reći da nisam. Imala sam dovoljno vremena za pripremu, a jednom kada uđem u studio, nalazim se u kontroliranim uvjetima, uz kolege koji su doista puni podrške. Sada već mogu reći i da imam iskustva u ovoj vrsti posla, no dok sam ga stjecala, doista jesam imala tremu. Ovo će biti druga sezona u kojoj ćemo se kolega Ognjen Golubić i ja izmjenjivati u voditeljskoj ulozi emisije "Istrage prometnih nesreća", a prvih nekoliko puta kada sam sjela u tu stolicu nije mi bilo svejedno. Bilo mi je to prvo iskustvo u studiju, a činjenica da u njemu sa mnom sjede i gosti dodavala je ''pressingu''. Ljetos sam pak u sklopu Studija 4 svakoga petka vodila dvadesetominutne razgovore u rubrici ''Obrazovanje i znanost''. Gosti su bili uspješni stručnjaci iz svih znanstvenih područja, a intervjui su se emitirali uživo, što je nova razina stresa. Ali odličan je osjećaj kada jednog dana zaključite razgovor, izađete iz studija i shvatite da ovoga puta uopće niste imali tremu.
Kako je tekla priprema?
Što se sadržaja tiče, nakon što su urednica Diana Roko te kolegice Sandra Pavković, Mirjana Srhoj, Helena Krmpotić i Maja Vađić izabrale priče koje smo emitirali u prvoj emisiji, ja sam napisala tekstove kojima priloge najavljujem u studiju. Drago mi je da priloge mogu najavljivati vlastitim riječima te da i tu imam prostora za kreativnost. Za izgled studija zaslužni su pak dakako naši kolege iz tehničkih i grafičkih odjela, a za najavnu špicu bila je zadužena realizatorica Gordana Bolčić, koja je i ''glavno oko'' za sve vizualne aspekte u studiju.
GALERIJA Stephanie Stelko voditeljica je nove HRT-ove emisije "Svijet znanosti"
Jeste li imali posebnu želju za voditeljskim poslom?
Zapravo me televizijskom novinarstvu privukao prvenstveno terenski rad, najdraži dio posla mi je izlazak na teren i donošenje ljudskih priča. No voditeljski posao donosi neke drugačije izazove i mogu reći da mi je zadovoljstvo i s njima se ''uhvatiti i koštac''. Kao dijete sam obožavala dramsku, često sam glumila, recitirala ili vodila školske priredbe, tako da i gledano iz tog kuta ima smisla da danas to radim.
Koga biste izdvojili kao svoje voditeljske uzore?
Gledam i učim od svih svojih kolega. Znanstveni je program stilski ozbiljniji od zabavnog, ali opušteniji od informativnog, pa pratim sve pomalo i pokušavam pronaći neki svoj stil. Puno sam naučila od kolege Ognjena Golubića, koji je uvijek tu za savjet, a na ekranu posebno volim gledati kolegice koje uspijevaju publici prenijeti neku toplinu, primjerice Jelena Pajić, Martina Validžić i Zlata Mück Sušec. Od stranih lica tu je dakako velika Christiane Amanpour, a među putopiscima mi je posebno drag Simon Reeve, kojeg gledamo i na HRT-u.
Što se krije iza kamere, odnosno kako ova emisija izgleda iz vaše perspektive?
Ono što je najvažnije, iza kamere je dobra suradnja cijelog tima i odabir dobrih priča. Svijet znanosti, kako mu i ime govori, donosi priče iz cijeloga svijeta kojih nikad ne manjka, pa pri odabiru gledamo uključiti različita znanstvena polja te teme koje mogu biti zanimljive ne samo znanstvenoj zajednici već i široj publici.
"Svijet znanosti" bavi se raznim društvenim fenomenima, otkrićima i zanimljivostima, a sličnim temama bavili ste se i ranije kao novinarka. Odakle kod vas interes i ljubav prema ovim temama?
Diplomirala sam antropologiju i sociologiju, dakle dvije grane društvenih znanosti, a u sklopu studija antropologije slušala sam i kolegije iz genetike, evolucije, anatomije, arheologije, lingvistike. Uz to, tata mi je dugo radio u zaštiti prirode, tako da su mi biljni i životinjski svijet odmalena bili bliski. Iako mi osobno više ''leže'' društvene znanosti, jako volim prirodu i cijenim one koji je proučavaju.
GALERIJA Pogledajte sve transformacije Maje Šuput tijekom zadnjih 25 godina, dosta se promijenila
Koje znanstveno područje vam je najzanimljivije?
Svakako proučavanje društvenih fenomena i trendova, a dobar tekst o genetičkim studijama će mi uvijek privući i zadržati pozornost. Zanimljivosti s područja biologije također, a dosta pratim i posljedice klimatskih promjena.
Prije smo vas imali prilike upoznati i kao novinarku i urednicu. Kako ste se, nakon studija sociologije i antropologije, odlučili za novinarski posao?
Pa zapravo slučajno. Nakon što sam diplomirala, planirala sam ili pokušati ostvariti akademsku karijeru ili tražiti posao u sektoru međunarodnog javnog zdravstva. Dok se to ostvari, htjela sam ipak nešto raditi. Tada sam živjela u Istri i vidjela oglas za posao na lokalnoj televiziji te mi se, prema opisu posla, učinilo da je to nešto što bih mogla raditi. Na kraju sam ondje ostala gotovo dvije godine, doista se zaljubila u ovaj posao i odlučila nastaviti karijeru u tom smjeru.
Osim posla, i školujete se, odnosno doktorandica ste na Sveučilištu u Amsterdamu i to sociologije. Kako vidite poveznicu sociologije i novinarstva? Pomaže li vam to znanje u vašem trenutačnom poslu?
Gotovo sve društvene trendove analiziram uz pomoć sociologije, a to je i kut iz kojeg onda pristupam pričama. Svaki reporter ima neki svoj stil i kut gledanja, a rekla bih da je moj itekako obilježen sociologijom. Mislim da su to prepoznali i urednici emisije "Kod nas doma" za koju radim kao reporterka (među kojima također ima sociologa) pa mi često i dodjeljuju takve teme. S druge strane, novinarski posao je jako dobar izvor inspiracije za znanstvena istraživanja, pa sam tako do teme mojeg doktorskog istraživanja došla radeći na "Istragama".
Koje se priče ili teme, prema vašem mišljenju, ne obrađuju dovoljno u medijima?
Nekim je temama, posebice osjetljivim, potrebno dulje vrijeme da postanu vidljive na medijskoj sceni. Osobno sam, primjerice, početkom ove godine radila na priči o osvetničkoj pornografiji i do tog se trenutka o toj temi u medijima doista malo govorilo. Drago mi je da se u međuvremenu o tome počelo više govoriti u javnosti, a kako je riječ o rastućem problemu među mladima, smatram da je dužnost medija da pripomognu prevenciji. Također, s obzirom na rast broja nepouzdanih izvora informacija te popratni rast nepovjerenja prema medijima, mislim da će javnost od medija sve više očekivati određenu transparentnost po pitanju odabira i načina obrađivanja tema, što će biti poseban izazov za sve nas.
Vjerujem da uz obveze na doktorskom studiju i posao na televiziji nemate puno slobodnog vremena. No ono što imate, kako ga volite provesti?
Znam da rečenica ''ključ je u dobroj organizaciji'' zvuči kao floskula, ali doista je tako. Uz dobru organizaciju, uvijek se nađe i slobodnog vremena. Kada je vrijeme lijepo, volim otići u prirodu, posebice u planine. Redovito odlazim u svoj Poreč u posjet obitelji i prijateljima, a svakako volim putovati i na neke nove destinacije. Ali lijepo je ponekad i ostati kod kuće, skuhati i pojesti neko dobro jelo i odmoriti uz dobru knjigu ili lagano ''bingeanje''.
Koga biste istaknuli kao svoju najveću podršku?
Definitivno roditelje i dečka. Imam sreće da imam divnu obitelj na koju uvijek mogu računati i doista sam zahvalna na tome.
GALERIJA Znate li kako doista izgleda majka Marka Grubnića bez trunke Photoshopa?