U sklopu svog kratkog, ali više nego zasluženog godišnjeg odmora, naš zlatni olimpijac Martin Sinković sa suprugom Manuelom posjetio je Sarajevo na poziv Mirsada Purivatre i Sarajevo Film Festivala. Osim što su prošetali crvenim ćilimom, pogledali film „Toma“ Dragana Bjelogrlića koji prikazuje život Tome Zdravkovića, njegove početke baš kao i vrhunac slave, bračni par je posjetio brojna mjesta i znamenitosti grada Sarajeva.
Posebno ih je razveselio i emotivno dirnuo posjet Olimpijskom muzeju na inicijativu Mirsada Purivatre, direktora Sarajevo Film Festivala, a u organizaciji generalnog sekretara Olimpijskog komiteta Taiba Fazlagića i direktorice Olimpijskog muzeja Senke Ibrišimbegović. Kroz postav i povijest muzeja proveo ih je Edin Numankadić, međunarodno poznati likovni umjetnik, bivši direktor muzeja, njegov idejni tvorac i čuvar uspomena na sarajevsku Olimpijadu 1984. godine. Otvorenjem muzeja nakon završenih Olimpijskih igara u veljači 1984., Numankadić je preuzeo ulogu direktora i više od četiri desetljeća radio na promociji i očuvanju olimpijskog nasljeđa Bosne i Hercegovine, prolazeći teške periode muzeja, od uništavanja 1992. od strane srpskih okupatora preko otvaranja privremenog muzeja 2004. godine u prostorijama Olimpijskog komiteta BiH, do obnove i otvaranje Olimpijskog muzeja u originalnoj zgradi u Petrakijinoj ulici u 2020. godini kad odlazi u mirovinu puna i mirna srca.
„Sarajevo u svijetu pamte po tri događaja: po atentatu (Sarajevski atentat – ubojstvo Franje Ferdinanda), opsadi i Olimpijskim igrama, a one su jedine pozitivan povijesni događaj i iskustvo. Upravo zato sam se sa svojim suradnicima trudio spasiti muzej i ponovo ga otvoriti.“ objasnio je Edin Numankadić pri vođenju Sinkovića kroz muzej.
Koncept novog Olimpijskog muzeja je kroz sport i umjetnost prezentirati duh olimpizma, olimpijske vrijednosti, kreativnost i mladost. Kroz segment sporta u Muzeju je istaknuta priprema, organizacija i realizacija XIV ZOI u Sarajevu, a kroz segment umjetnosti Mapa svjetske grafike „Art and Sport“ s djelima umjetnika kao što su Andy Warhol, Henry Moore, Michelangelo Pistoleto, kao i kolekcija suvremenih umjetnika BiH.
Posjetioci se mogu prisjetiti i uživati u filmovima otvaranja, trajanja i zatvaranja XIV ZOI. Autentične skije nositelja srebrene olimpijske medalje, Jure Franka, kaput predsjednika MOK-a J.A. Samarancha koji je koristio za vrijeme Igara, maskota Vučko, medalje, vizuali, fotografije, posvete olimpijaca, sportska odjeća Igara i dr. tek su dio eksponata.
Bogata zbirka i postav muzeja oduševio je Martina, te je svoje divljenje zabilježio u knjizi dojmova posebno ističući važnost ovog muzeja kao jedinog u regiji, u jugoistočnoj Europi. Kao višestruki osvajač olimpijskih medalja, osobito cijeni ustanove poput ove koje baštine olimpijske vrijednosti, motivaciju za istrajnost i vjeru da je sport naš najbolji prijatelj.
VIDEO>>Severina i Igor Kojić se sporazumno rastali