Novinar i bloger Domagoj Jakopović Ribafish (52) na svojem se Facebook profilu prisjetio se sina Roka koji je prije više od pet godina tragično preminuo u svojoj 12. godini. Objavom je istodobno rastužio i raznježio pratitelje te čestitao Roku rođendan.
- Danas Rokatanski u nekom paralelnom svemiru puni 18 godina. Hvala ti za najljepši dio mog života, beskrajno nedostaješ… Voli te tvoj tata - napisao je Ribafish koji je o smrti sina često govorio javno. Govorio je Ribafish i o tome kako se nosio s gubitkom, a sina se često prisjeti i na društvenim mrežama te mu posveti neku objavu.
U veljači je Domagoj obilježio godišnjicu smrti Roka.
- Onoga trenutka kad sam na Zanzibaru otišao na plažu na koju smo trebali ići skupa i odlučio zauvijek završiti s ovim prokletim životom, na nebu se pojavilo ovo. Pogledao sam, a zatim i pofotkao oblak i zaključio da mi, baš poput subotnje duge na cesti daješ nekakav znak, i da bi se jako naljutio da odustanem od svega. Pa sam još tu, tražim tvoje znakove, najljepšu plažu za nas i pokušavam raditi lijepe i korisne stvari za dobre ljude. Plivam dalje, za tebe i sebe i cijeli svijet... Beskonačno fališ Mališa, voli te zauvijek tvoj tata - napisao je Ribafish tada pokraj fotografije.
Domagoj je i kako bi odao počast sinu pokrenuo projekt RokOtok u kojem je tijekom tri godine otplivao udaljenosti između 50 naseljenih otoka.
VEZANI ČLANCI
– Totalni cušpajz emocija. Na trenutke sam euforičan, ponosan i sretan, a onda dođu praznina i tuga. Ja sam još uvijek ruina, kao ona zgrada u Đorđićevoj nakon zagrebačkog potresa. Prije sam cijeli život bio veseljak, kad bi god bio neki tulum, zvalo se Ribu da digne atmosferu, a nakon Rokove smrti sve je to nestalo. Godinu dana bio sam praktički mrtav, pokušao sam tugu liječiti na krive načine, preispitivanjem i samosažaljenjem, pa sam si zadao i previše posla, ali to nije išlo nikamo. I tada sam jednog dana, plivajući u bazenu, došao na ideju RokOtoka. U mašti sam vidio kako Rok i ja, poput našeg slavnog plivača maratonca Veljka Rogošića, uplivavamo nakon neke velike etape u luku, a tamo nas dočekuju ljudi s cvijećem, glazbom, s veseljem. Da, taj sam projekt pokrenuo da bih ostao živ i zdrav te mi je manje zlo bilo pokazati svijetu moju tragediju nego se potpuno zatvoriti, a ako pritom na svakom otoku tri klinca na nekoliko sati odvojim od mobitela, potaknem ih na bolji odnos prema roditeljima i prirodi, sretan sam – kazao nam je lani Jakopović.
Na početku projekta mala ekipa RokOtoka u planu je imala da će ih na otocima dočekivati manje djece, pa su tiskali 200 primjeraka knjige i pripremili manji broj darova. No, nakon tri godine, Ribafisha je dočekalo oko 5800 djece.
– Projekt RokOtok sigurno neće završiti. Nešto mora ići dalje, budući da imamo zaista odlične reakcije ljudi. Puno je poziva za predavanja u školama, knjižnicama... Tako da svakako planiramo nastaviti, a još nismo sigurni u kojem smjeru. Hoće li to biti u smjeru ekologije i očuvanja mora od plastike, razvoju otoka ili iskorištavanju slobodnog vremena roditelja i djece u prirodi, još ne znam – rekao je lani RibaFish.
VIDEO Dečki iz KUKU$-a o glazbi u Hrvatskoj: 'Sustavno se radilo na njezinom uništavanju'
slavu gradi na smrti djeteta